Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Як заохотити дитину читати книги

Як заохотити дитину читати книги

Знайомити дитину з книгою варто з раннього віку.

Як зацікавити дітей книгами, особливо в час, коли електронні технології на кожному кроці? За даними соціологічного опитування Українського інституту книги, проведеному в 2020 році, лише 13 відсотків дітей читають на дозвіллі щодня, 56 відсотків – щонайменше кілька разів на місяць, 11 відсотків – кілька разів на рік і 20 відсотків дітей не читають книг взагалі.

Тож чи можна зацікавити дитину книгою та як це зробити? Щоб дати відповідь на це питання ми вирішили поспілкуватися з Тетяною Любенчук, заступницею директора Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми, завідувачкою бібліотеки-філії №12.

Чому в ранньому віці дитині важливо читати вголос

Починати знайомити дитину з читанням можна ще з ранніх років, каже Тетяна Любенчук. Однак, варто пам’ятати про вікові особливості читача і не очікувати того, що дитина одразу зможе вислухати та сприйняти великий обсяг інформації.

«Буває, батьки хочуть читати багато тексту й кажуть: «От дитині вже майже два роки, а вона не хоче слухати». Насправді їй в такому віці просто більше не потрібно», – розповідає пані Тетяна.

В ранньому віці дитині важливо читати вголос. Так малюк може сприймати голос дорослого, запам’ятовує вимову слів та вивчає нові. Варто пояснювати дитині незрозумілі вислови, розглядати разом ілюстрації. Показувати на власному прикладі, що читання – це цікаво. Адже, ставлення дорослого до книги безпосередньо впливає на майбутнє ставлення до книги й дитини.

«Потрібно показувати, що в сім’ї читають. Дитина має знати про це і бачити. Якщо в сім’ї не читають ні мати, ні батько, то дитині немає кого наслідувати, з кого брати приклад», – пояснює Тетяна Володимирівна.

Що може відбити в дитини бажання читати

Інколи батьки своїми вчинками сприяють тому, що дитина трактує процес читання як покарання. До прикладу, каже Тетяна Володимирівна, фраза «Ти не зможеш піти гуляти, допоки не прочитаєш 10 сторінок» або ж «Я дозволю тобі погратись в телефоні тільки після того, як прочитаєш це оповідання» викликатиме в дитини радше відразу до читання, аніж зацікавленість.

«Натомість, якщо у родині є дитина, наприклад, молодшого шкільного віку, чому б не спробувати почитати разом. Запропонувати: «Трохи почитаєш ти, і трохи я». Після того обов’язково потрібно обговорювати прочитане, помічати та пояснювати незрозумілі моменти, це важливо. Цікавитись, що дитині сподобалось, а що ні, чому не сподобалось, хто з героїв запам’ятався найбільше тощо. Читання, як будь-яка справа, – головне почати», – зазначає пані Тетяна.

Ще одна розповсюджена проблема, яка може відбити в дитини інтерес до книги – ігнорування її інтересів.

«Батьки не мають нав’язувати дітям свої вподобання. Вже багато років помічаю таку проблему. Приходить в бібліотеку, до прикладу, батько з дитиною, скажімо, з другокласником, і каже: «Дайте моїй дитині почитати Робінзона Крузо». Ми намагаємось пояснити, що ця книга ще не підходить за віком, буде не цікава. А батько відповідає: «Але ж я в дитинстві читав і мені сподобалось». Ніхто не гарантує, що смаки дитини хоч якось будуть перетинатись з батьківськими, або можуть бути хоч трохи схожими. Вподобання дитини можуть кардинально відрізнятись, про це варто пам’ятати. Краще надати дитині вибір. Розповісти, що існує багато різних жанрів та тем, відвідати бібліотеку або книжковий магазин, подивитись, погортати сторінки і знайти саме ту книжку, яка зацікавить дитину найбільше», – ділиться Тетяна Любенчук.

Знайти дієвий спосіб полюбити книгу непросто, але можна

«Нав’язування і примушування відбиває в дитини бажання робити взагалі будь-що, тим більше читати. Читай, бо так треба? Ні. Замість того, щоб змушувати, можна спробувати відштовхнутись від захоплень дитини, хобі. Її може не цікавити природа або щось конкретне, але щось же таки цікавить. Можливо, дитина любить конструювати чи вишивати, будь-що. Запропонуйте, наприклад: «Тобі подобається робити вироби з бісеру? Можемо придбати книжечку з ідеями, подивишся, раптом сподобається». І таким чином залучати. Пізніше спробувати до іншої книги перейти», – розповідає пані Тетяна.

Також хорошим початком заохочення до читання можуть стати комікси.

«Це, можливо, не найкращий спосіб, але він є і він дієвий», – ділиться Тетяна.
За її словами, комікси – це простіший та динамічніший спосіб переповідання історії. Завдяки великій кількості ілюстрацій, полегшується процес сприйняття інформації. Не потрібно бути сильно сконцентрованим для того, щоб зрозуміти та уявити про що йде мова, адже все, що потрібно уявити — вже є на папері. Комікси – це хороший спосіб показати дитині, що читання може бути не менш захопливим, ніж перегляд фільму.

Як обрати «саме ту» книгу для дитини

«Перш за все потрібно врахувати вікові особливості дитини, – розповідає пані Тетяна. Якщо вона читатиме казку чи твір, будь-що, не за віком, то не зможе повністю зрозуміти, про що йдеться в розповіді. Таке читання тільки відіб’є цікавість до книги в подальшому».

Також, каже Тетяна Володимирівна, потрібно звертати увагу й на формат, оздоблення книжки. Якщо обираєте її для зовсім маленьких діток, обов’язково має бути ілюстрація і лише декілька коротких речень розповіді, оскільки більше дитина просто не зможе сприйняти. Але яскраве, гарне оздоблення зацікавлює малюка, і тоді йому хочеться слухати, що ж там таке красиве і яскраве.

А ще для маленьких читачів є спеціальні книжки-картонки, додає пані Тетяна, які не можна ні порвати, ні надгризти десь випадково. Ще є гумові книжечки, з якими можна купатись. Тобто все має відповідати віковим інтересам.
При виборі літератури для старших читачів потрібно бути терплячим, підкреслює спеціаліст. Це нормально, коли дитині не подобається та чи інша книга. Головне – не полишати спроб знайти «саме ту» розповідь і «саме того» автора.

«Потрібно пробувати читати різні жанри, давати дитині вибір. Якщо не сподобалось читати казку, можна спробувати пригоди. Не цікаво про пригоди – можна перейти на фантастику. Варто знайомити дитину з різними жанрами, щоб вона змогла знайти найцікавіший для себе», – наголошує Тетяна Володимирівна.

Поради на щодень

Отож, до яких дій можна вдаватись, щоб заохотити дитину до читання, за порадами Тетяни Любенчук:

Не змушувати читати, краще пропонувати та шукати те, що зацікавить;
• Опиратись на хобі та захоплення дитини, щоб знайти «потрібну» книгу;
• Дати дитині змогу познайомитися з багатьма жанрами та темами, дозволити обирати;
• Не нав’язувати свої вподобання, краще прислухатися до вподобань дитини;
• Цікавитися та обговорювати думки дитини про прочитане;
• Не використовувати читання, як покарання.

Книги, які користуються популярністю серед юних читачів бібліотеки-філії №12 Хмельницької міської центральної бібліотечної системи

Вік: 5-10 років:

Книги українських авторів: Юрій Винничук — «Цукровий півник»; Сергій Гридін — «Федько у віртуальномі місті» та «Федько у пошуках чупакабри»; Сашко Дерманський — «Чудове чудовисько», «Володар макуци, або Пригоди вужа Ониська»; Всеволод Нестайко — «Дивовижні пригоди в лісовій школі».

Книги зарубіжних авторів: Іан Вайброу — «Малий Вовчик – лісовий детектив»; Малгожата Стрековська-Заремба — «Канікули з коровою, танком і злодієм»; Ґжеґож Касдепке — «Касперіада. Незвичайні пригоди звичайної родини».

Вік: 10-16 років:

Книги українських авторів: Сергій Гридін — «Не-ангел», «Не такий»; Олександр Гаврош — «Розбійник Пинтя у Заклятому місті»; Оксана Лущевська — «Друзі за листуванням»; Володимир Рутківський — «Джури-характерники».

Книги зарубіжних авторів: Лусі-Мод Монтгомері — «Емілі з місячного серпа», «Енн у Домі Мрії»; Ерін Гантер — «Коти-вояки»; Малгожата-Кароліна Пекарська — «Клас пані Чайки»; Роальд Дал — «Чарлі і шоколадна фабрика».

Сайт "Є"

86
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.