Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Війни не буде? Експерти про результати «нормандських» переговорів та відповідь на ультиматум Росії

Війни не буде? Експерти про результати «нормандських» переговорів та відповідь на ультиматум Росії

США і НАТО вимагають від Росії «негайної деескалації», закликають до продовження переговорів, але відкидають вимоги російського ультиматуму про «нерозширення альянсу». Про це йдеться в їхніх письмових відповідях, які отримав Кремль. Російська влада вирішила «не поспішати» зі своєю реакцією на позицію Заходу. На думку експертів, опитаних Радіо Свобода, Росії дали зрозуміти, що сценарій «великої війни» обернеться для неї катастрофою. Однак Кремль продовжуватиме тиск і гібридні атаки на Україну та Захід, які можуть бути синхронізовані з загостренням на Донбасі, кажуть експерти. Тим часом США закликали до проведення засідання Ради безпеки ООН 31 січня, щоб обговорити загрозливе нарощування військових сил Росії на кордонах України та в Білорусі як «питання вирішального значення для міжнародного миру та безпеки».

Що змінилося для України після того, як США та НАТО відповіли Росії, а представники «нормандської четвірки» відновили переговори після тривалої перерви?

Президент США Джо Байден у розмові із президентом України Володимиром Зеленським 27 січня підтвердив готовність Сполучених Штатів разом зі своїми союзниками та партнерами рішуче відреагувати, якщо Росія продовжить вторгнення до України, повідомили у Білому домі.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ повідомив, що альянс надіслав Росії письмові відповіді на її вимоги «гарантій безпеки».

Очільник альянсу заявив на пресконференції в Брюсселі 26 січня, що НАТО вкотре закликає Росію «до негайної деескалації».

Натомість він запропонував «вирішувати розбіжності шляхом діалогу й дипломатії».

Єнс Столтенберґ озвучив ще одну вимогу до Кремля: вивести російські війська з низки країн, і використати для цього «нормандський формат».

«Росія також повинна вивести свої війська з України, Грузії та Молдови, де вони розміщені без згоди цих країн. Ці країни повинні ефективно взаємодіяти для вирішення ситуації, в тому числі у рамках «нормандського формату», – відповів генсекретар альянсу.

За його словами, у НАТО відкинули російські вимоги не надавати членства Україні.

«Ми чітко дали зрозуміти, що не підемо на компроміс щодо ключових принципів. Один із них – це те, що кожна країна має право обирати свій власний шлях», – наголосив генсекретар. Одночасно письмову відповідь на російські вимоги надали Сполучені Штати.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що в письмовій відповіді США міститься «серйозний дипломатичний шлях», а також принципова й прагматична оцінка занепокоєнь, які висловила російська сторона.

Він сказав журналістам 26 січня, що США відкриті до діалогу, але «ясно дають зрозуміти, що є основні принципи, які ми прагнемо підтримувати і захищати, враховуючи суверенітет і територіальну цілісність України, а також право держав вибирати власні механізми безпеки й альянси». За словами держсекретаря, США вказали у своїй відповіді Кремлю, що будуть підтримувати принцип «відкритих дверей» НАТО.

На які кроки назустріч Росії готові США і НАТО?

Наприкінці 2021 року частина експертів не виключала, що Сполучені Штати (та інші країни Заходу) можуть піти на певні поступки Росії, як це сталося з «Північним потоком-2», в обмін на обіцянки деескалації.

На які поступки США та НАТО готові зараз і чи зачіпають вони інтереси України? Представники Сполучених Штатів та альянсу не оприлюднюють повного тексту своїх відповідей. Але озвучують основні пропозиції:

  • домовлятися про взаємний контроль над озброєннями, зокрема йдеться про ядерну та хімічну зброю;
  • домовлятися про взаємну прозорість військових навчань;
  • відновити роботу представництв Росії у штаб-квартирі НАТО і НАТО – в Росії;
  • продовжувати переговори, щоб зняти взаємне занепокоєння; серед сфер переговорів Єнс Столтенберг згадав, зокрема, безпеку кіберсередовища та космічну галузь.

Що думає про такі позиції НАТО і США українська сторона? Як виявилося, ці письмові відповіді, які отримав Кремль, погоджені з Україною. Це підтвердив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

«Важливо, що США залишаються в тісному контакті з Україною до і після всіх контактів з Росією. «Жодних рішень без України щодо України» – золоте правило», – зауважив Кулеба.

Експерти: в Кремлі побачили, що «ухвалення рішення про атаку на Україну – це катастрофічний сценарій»

Які висновки можна зробити з відповідей НАТО і США, з реакції Росії на та з результатів «нормандської зустрічі»?

  • Нове вторгнення Росії до України є ймовірним в середині лютого.

Такі дані оприлюднюють західні розвідки та низка медіа.

Про високу ймовірність цього згадує і заступниця держсекретаря США Венді Шерман. Вона уточнює, що Путіну невигідно починати в перших числах лютого, оскільки він бере участь у відкритті Олімпіади в Пекіні, та й Китай не буде задоволений активними військовими діями Росії у цей час.

  • У Кремлі прораховують варіанти і бачать, що повноцінне вторгнення до України обернеться для Росії катастрофою. Проте не відмовляються від гібридних форм ескалації.

Про це говорить, зокрема, колишній міністр закордонних справ УкраїниВолодимир Огризко.

«Попри всю неадекватність російського керівництва, коли вони почали реально розкладати плюси і мінуси, то зрозуміли, що потрібно робити тверезі висновки. І вони полягають ось у чому: росіяни продовжуватимуть тероризувати Україну та Захід, створюватимуть джерела напруги то тут, то там, але при цьому не будуть переступати «червоних ліній», які їм написали, бо переступати їх собі дорожче», – припускає український дипломат в розмові з Радіо Свобода.

За його оцінками, в Кремлі усвідомили, що «ухвалення рішення про атаку на Україну – це катастрофічний сценарій».

  • Росія отримала гірші результати переговорів із Заходом, ніж розраховувала, відтак вона вимушена змінювати риторику, наголошує експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
  • Демонстрація єдності України, США та Європи у протидії російській агресії.

«Ми маємо продемонструвати об'єднану Україну, яка спільно з об'єднаною Європою та Сполученими Штатами та разом зі світовою спільнотою має сказати: «Ми – разом. Росіє, використовуй дипломатію! Але якщо вчиниш інакше – то ми до цього готові». Ми забезпечимо найдошкульніші наслідки, якщо Росія вдасться до подальшої агресії», – закликає Венді Шерман.

 Радіо Свобода

240
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.