Стоматологія
Друк на футболках і чашках

В Ізяславі відкрили пам'ятний знак 5-му полку уланів Заславських

В Ізяславі відкрили пам'ятний знак 5-му полку уланів Заславських

В Ізяславі відкрили пам'ятний знак 5-му полку уланів Заславських

10 липня в Ізяславі було проведено урочисті заходи з нагоди відкриття пам'ятного знаку 5-му полку уланів Заславських.

Розпочались заходи у місцевому костелі святого Йосипа Римо-Католицької Церкви Божественною Літургією, яку очолив єпископ-ординарій Кам'янець-Подільської дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні Леон Дубравський у співслужінні духовенства.

Крім парафіян на службу Божу до костелу завітали Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак, президент міста Остроленка (Мазовецьке воєводство, Польша) Януш Котовскі, делегація членів товариства симпатиків 5 полку уланів Заславських та харцерів з міста Остроленка, делегація волонтерів з числа учнівської молоді міста Олешніца Дольношльонського воєводства, багаторічних учасників проекту «Могилу прадідів врятуй від забуття», Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук, а також жителі та гості міста Ізяслав.

Під час служби єпископ Леон Дубравський звернувся до присутніх із архіпастирським словом, у якому зазначив, що 13 березня 2015 року у Базиліці Святого Петра в Римі під час покутного богослужіння Папа Франциск оголосив Надзвичайний Святий Рік Милосердя. Він висловив переконання, що вся Церква, яка дуже потребує милосердя, адже всі ми є грішниками, зможе знайти в цьому Ювілеї радість, щоб відкрити і вчинити плідним Боже милосердя, через яке ми всі покликані втішати кожну людину наших часів. «Не забуваймо, що Бог все прощає і що Бог завжди пробачає. Не втомлюймося просити пробачення» — наголосив єпископ-ординарій. Також він сказав, що перед спільнотою Церкви у світі і в Україні зокрема стоїть велике завдання, адже в переживанні Року Милосердя мова йде не про великі лозунги і декларації, але про свідчення нашого християнського життя, для того, щоб показати іншим дорогу до Бога, який не хоче карати, а хоче любити милосердною любов'ю.

Після завершення Служби Божої президент міста ОстроленкаЯнуш Котовскі звернувся до присутніх із словами подяки за можливість встановити на Ізяславщині пам'ятний знак 5 полку уланів Заславських. На згадку про спільну молитву Януш Котовскі подарував примірникиБіблії єпископу-ординарію Кам'янець-Подільської дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні Леону Дубравському, настоятелю костелу святого Йосипа міста Ізяслав о. Едуарду Пюро та духівнику товариства симпатиків 5 полку уланів Заславських з міста Остроленка.

По завершенні Божественної літургії всі присутні вирушили святковою ходою до місця розташування пам'ятного знака 5-му полку уланів Заславських для проведення урочистої церемонії його відкриття та освячення.

У святковій церемонії взяли участь Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак, голова Ізяславської районної державної адміністрації Борис Яцков, президент міста Остроленка (Мазовецьке воєводство, Польща) Януш Котовскі, Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук, делегація членів товариства симпатиків 5 полку уланів Заславських та харцерів з міста Остроленка, делегація волонтерів з числа учнівської молоді міста Олешніца Дольношльонського воєводства, багаторічних учасників проекту «Могилу прадідів врятуй від забуття», представники духовенства Римо-Католицької Церкви на чолі ізєпископом-ординарієм Кам'янець-Подільської дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні Леоном Дубравським, представники керівництва районної державної адміністрації, депутатського корпусу та виконавчого комітету Ізяславської міської ради, а також численні жителі та гості міста Ізяслав.

Святкування розпочалось ізурочистоговиконання Державного Гімну Польщі «Jeszcze Polska nie Zginęłа» та Державного Гімну України «Ще не вмерла Українині слава, ні воля».

До учасників церемонії звернулись президент міста Остроленка Януш Котовскі та Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук. Вони привітали всіх присутніх із визначною подією та висловили впевненість у тому, що відкриття пам'ятного знаку 5 полку уланів Заславських стане черговою віхою у подальшому зміцненні українсько-польських відносин.

Далі, представниками молоді міст Остроленка (Польща) та Ізяслав (Україна)булозачитано актив про відбір землі в місті Остроленка на місці дислокації 5 полку уланів Заславських та на полі битви 5 полку уланів Заславських, яка відбулась 23 вересня 1920 року поблизу сіл Топори та Топірчики Ізяславського району. Капсули із землею президент міста Остроленка Януш Котовскі та Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук помістили в основу пам'ятного знаку і їх було закрито спеціальною плитою.

Далі представник товариства симпатиків 5 полку уланів з міста Остроленка зачитав текст урочистого акту про фундацію пам'ятного знаку на честь 5 полку уланів Заславських в місті Ізяслав. У присутності жителів та гостей міста Ізяслав (Україна), делегації міста Остроленка (Польща) Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак, голова Ізяславської районної державної адміністрації Борис Яцков, президент міста Остроленка (Мазовецьке воєводство, Польща) Януш Котовскі, Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук, голова товариства симпатиків 5 полку уланів Заславських з міста ОстроленкаЕдек Ковальські,єпископ-ординарій Кам'янець-Подільської дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні Леон Дубравський підписали даний документ. Надалі його примірники зберігатимуться у міській раді Ізяслава, міській раді Остроленка та в товаристві симпатиків 5 полку уланів Заславських.

Особам, які підписали акт про фундацію, було надано право перерізати стрічку та урочисто відкрити пам'ятний знак на честь 5 полку уланів Заславських. Далі єпископ-ординарій Кам'янець-Подільської дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні Леон Дубравський здійснив чин його освячення. Також єпископ-ординарій звернувся із архіпастирським словом до присутніх, під час якого виголосив «Молитву за Україну».

Також із вітальним словом до присутніх звернулися Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак та голова товариства симпатиків 5 полку уланів Заславських Едек Ковальські.

Жителів Ізяславщини та його гостей із знаковою подією привітав голова Ізяславської районної державної адміністрації Борис Яцков. У своєму вітальному слові Борис Олександровичзазначив: «В історії кожного народу є сторінки – як радісні, так і трагічні, зміст яких ми дізнаємося та усвідомлюємо тільки через багато років. І в історії польського народу, як і в історії українського народу, дуже багато таких сторінок.

Сьогоднішній захід — це приклад усім, як поляки та українці можуть єднатися довкола минулого заради майбутнього. Це і крок в об'єднану Європу. Адже минуле може не лише роз'єднувати, але й об'єднувати. Лише об'єднавшись можна рухатись у майбутнє. Європейці давно не піднімають на знамена минулі конфлікти та образи, а шукають об'єднуючі моменти.

Найважливіше, що ми можемо зробити сьогодні для наших сусідів – це докласти максимум зусиль для збереження пам'яті про тих людей – солдатів і офіцерів, які віддали життя, виконуючи свій обов'язок.

Відкриття пам'ятного знаку п'ятому полку уланів Заславських— це ще один крок засвідчення тісних стосунків між двома державами: Україною та Польщею. Зокрема, у царині відновлення та збереження національної пам'яті та історії кожної країни.

Цей пам'ятний знак скромний, проте його моральне та етичне значення безцінне. На мою думку, він ляже в міцний фундамент міжнаціональної злагоди, порозуміння та примирення, а також служитиме в подальшій плідній співпраці між двома європейськими державами – Україною та Польщею».

Далі до підніжжя пам'ятного знаку було покладено квіти, вінки та поминальні лампади.

Завершилось урочисте відкриття пам'ятного знаку 5 полку уланів Заславських спільним фотографуваннямучасників святкового заходу.

Історична довідка:

5 полк уланів Заславських успадкував традиції 5 полку польської кавалерії. Під час листопадового повстанняВладислав Замойський за рахунок власних коштівформує кавалерійський полк.У вересні 1831 року, у зв'язку із розгромом повстання, полк перетнув австрійський кордон, де він і був розформований.

Восени 1917 року в Бессарабії, на фронті Австро-Угорщини-Румунії відновлений5 уланський полк був включений до складу польського корпусу. Після капітуляції Румунії та перспективи роззброєння польських військ, командувачкорпусу вирішив пройти через позиції австрійських і німецьких армій. Навесні 1918 року полк було в черговий раз розформовано.

Після закінчення Першої світової війни в листопаді 1918 року, підполковник Сохачевський, звільнений з фортеці, за наказом начальника Генерального штабу, приступає до створення 5 уланського полку в містів Мінськ Мазовецкий. Вже в січні 1919 року полк вирушає в складі групи оперативного управління Джона Ромера, щоб захистити Львів, атакований українськими військами. Протягом року він веде бої на території Української Волині.

Весною 1920 року 5 уланський полкбув призначений до групи Едварда Ридз-Ридз і прикриває стрілецьку дивізію в Житомирі. Радянська контратака змусила поляків відступити. 5 червня 1920 року більшовицькі війська проривають польський фронт.

5 липня була кавалерійська битва під містом Рівне. При відсутності боєприпасів, продовольства становище польських військ було критичним. Із великими зусиллями 5 уланському полку вдалося вислизнути із оточення більшовицьких військ.

У серпні 1920 року полку було поставлено завдання оборони Львова проти радянської армії. Позиції, які займали улан, атакували радянські кавалерійськідивізії. Незважаючи на високі втрати, завдяки мужності і наполегливості польських уланів вдалося зупинили росіян.

У вересні 1920 року польські війська почали наступ на південному фронті, метою якого бувостаточний розгромбільшовицьких військ у Східній Галичині. 23 вересня 1920 року 5 уланському полку було поставлено завдання ведення активних дій в районі Ізяслава, у результаті битви більшовицька дивізія була повністю знищена. У битві взяли участь 115 уланів. Вони взяли в полон 1106 полонених, захоплених під час втечі, кулемети і рухомий склад військових. Було знищено 103 більшовицьких вояків. Переможці отримали у битві незначні втрати: 1 офіцер загинув, отримали поранення 1 офіцер і кілька уланів.

5 уланський полк за цю битву отримав назву «Заславських».

Полк припинив існування 19 січня 1945 року.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

182
RSS
Гость
16:20
Окупантам польським пам'ятник поставили швидко.а захисникам України загиблим в ато нема.патріоти…
Гость
01:16
Було б корисно і правильно вказати джерело історичної довідки?!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.