Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Українці у Чехії: що потрібно знати тим, хто тікає від війни

Українці у Чехії: що потрібно знати тим, хто тікає від війни

До цієї країни виїхали вже понад 275 тисяч українців.

Починаючи з 24 лютого, з часу повномасштабного вторгнення Росії на територію України, з нашої країни виїхали близько 3 мільйони громадян України. Незважаючи на те, що Україна не має спільного кордону з Чехією, до цієї країни виїхали вже понад 275 тисяч українців.

Це найбільша кількість тимчасово вимушених переселенців до країни ЄС, яка не має спільного кордону з України. Тож ми зібрали трохи актуальної інформації про українців, які знайшли або шукають прихисток у Чехії.

Як доїхати до Чехії

До Чеської республіки направляються українці, які перетнули кордон Польщі, Словаччини та Румунії. Варто відзначити, що в цих трьох країнах, як і у Чехії, є безкоштовні перевезення для українців. У Румунії для українців безкоштовний проїзд у вагонах другого класу потягів Reggio та Interreggio. У Польщі безкоштовні внутрішні перевезення виконуються у другому класі в потягах TLK, IC PKP Intercity, RegioJet. Автобусний перевізник Flixbus також дає можливість безкоштовного проїзду. Перед поїздкою пасажирам потрібно отримати безкоштовний квиток у касі або у кондуктора.

Нагадаємо, що в Польщі є інформаційні пункти для українців, які втікають від війни, на залізничних вокзалах у головних містах всіх воєводств. Додаткові інформаційні пункти підготовлені для українців на Західному і Східному вокзалах у Варшаві, а також у аеропорту ім. Фридерика Шопена у Варшаві.

У Словаччині також українців безкоштовно перевозять у потягах місцевої залізничної компанії ZSSK та автобусний перевізник Slovak Lines. Крім того, лише до Чехії безкоштовний проїзд дозволяє залізничний перевізник LeoExpress.

Чехія ж дозволила переселенцям з України безкоштовно їздити поїздами CD та Leo Express по всій країні. Також на кордоні зі Словаччиною і Польщею українців чекає кілька евакуаційних поїздів.

Для громадян України, які перетинають кордон до Чеської Республіки, не потрібно мати ані сертифікат про вакцинацію проти covid-19 ані результати ПЛР-тесту.

Як отримати тимчасовий захист у Чехії

Якщо ви доїхали до Чехії, тоwww.nasiukrajinci.cz буде основним вашим провідником. Там багато корисних порад та посилань.

Щодо житла, то його надає Міністерство внутрішніх справ через центри допомоги, деякі громадські організації та благодійні фонди та звичайні люди.

Якщо ви не маєте житла та не знаєте, що робити, то потрібно зателефонувати на гарячу лінію +420974 801 802.

Громадяни України, які прибули до Чехії, мають подати заяву на тимчасовий захист до Регіональних центрів допомоги Україні (KACPU). На це відводиться 30 днів. Раніше було три дні, але через великий наплив людей термін збільшили. Лише за 20 березня Чехія видала 4604 довгострокові гуманітарні візи людям з України, які постраждали від війни. Загалом їх з початку російського вторгнення отримали понад 205 тисяч 456 осіб.

Для отримання захисту потрібно заповнити заявку за встановленою формою, мати дійсний паспорт та фотографію у форматі (45 x 35 мм).

Щоб пришвидшити весь процес у Чехії рекомендують заповнити форму заздалегідь. Форма заяви на тимчасовий захист для заповнення вручну доступнатут (pdf, 194 kB). Бланк заяви на тимчасовий захист для електронного заповнення доступний тут (pdf, 1,6 МБ).

Щодо реєстрації дітей молодше 15 років, то їх не обов’язково брати до центру. Тим більше, якщо ви змогли забезпечити їм житло. Лише потрібно взяти свій проїздний документ, у якому вони були вказані та свідоцтво про народження, а також фотокартку. Адреси цих реєстраційних центрів доступні за посиланням.

Близько 50 тисяч українців вже перебувають у Празі. У столиці Чехії є офіційні центри допомоги переселенцям, зокрема, на залізничному вокзалі. Також є благодійний центр допомоги біженцям «MriyaUa», який розташований за адресою Vаclavskе nаm. 62, 110 00 Novе Mеsto. Там волонтери займаються допомогою матерям і дітям, які приїжджають в Чехію, надають першу гуманітарну допомогу. Таку як їжа, гігієнічні засоби (щітки, зубні пасти, крем, мило), одяг. Допомагають шукати житло та надавати інформацію як краще дістатися до нього.

Також варто зазначити, що українці, які отримали довгострокові гуманітарні візи, можуть користуватися безкоштовно громадським транспортом у багатьох містах Чехії.

Варто зазначити, що місць у Празі вже фактично немає, тому тих українців, хто не має де жити, можуть направити в інших регіон.

Медична допомога

Якщо у вас виникли питання щодо охорони здоров’я громадян України у Чехії, то відразу можна звертатися на інформаційну лінію +420226201221. Лінія використовується для спілкування чеською, українською та російською мовами, навіть для випадків перекладу на чеську для медичних працівників. У Чехії українцям обов’язково потрібно отримати картку медичного страхування.

Тож для безкоштовного медичного обслуговування українцям необхідно отримати Замінну картку застрахованого VZP СR, тобто потрібно зареєструватися в страховій медичній компанії Чехії (яка видасть цю картку). Цю картку вам потрібно мати з собою під час відвідування лікаря, завдяки чому ви маєте право на повністю оплачене медичне обслуговування. У Чехії рекомендують отримати картку у KACPU — тому ж центрі, де подаються заявки на візу. Але є ще способи.

Другий варіант – заповнити електронну форму. У формі потрібно вказати номер візи, паспорта або довідкового документа, отриманого при видачі візи та електронну пошту. У такому випадку картку страхування буде надіслано на вашу електронну пошту не раніше ніж через 2 дні.

Ще один спосіб отримати цю картку — відвідати Департамент притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки (так званий OAMP MV), де вам видадуть необхідну «Візу для терпіння» www.vzp.cz/pobocky. Тут співробітники видадуть вам «Запасну картку застрахованого VZP СR».

Якщо у вас ще немає картки медичного страхування і вам потрібна термінова медична допомога, ви можете знайти найближчу лікарню, бажано державну. Але у такому випадку з великою долею вірогідності вам виставлять рахунок і чималий.

Освіта та робота

Варто відзначити, що українці з тимчасовою візою можуть отримати фінансову допомогу 5 000 крон на місяць на потреби першої необхідності. Першу виплату отримають усі, хто отримав статус біженця. Найшвидше виплата буде здійснена при відкритому рахунку в банку Чехії.

Тимчасова реєстрація, яку здійснюють українці у Регіональних центрів допомоги Україні (KACPU), дозволяє легально працювати у Чехії.

Для українців створили сайт пошуку роботи за кордоном. Цим ресурсом активно користуються у Чехії. Крім того, є перелік вільних вакансій від Міністерства соціальної праці:https://www.uradprace.cz/web/uk/posuk-vakantnih-misc-2.

Щодо навчання, то в Чехії все доволі просто. Дошкільне навчання не є обо’язковим, якщо це не останній рік перед школою.

Щодо прийому до школи краще вирішувати лише тоді, коли ваша дитина до цього готова і не сприймає це як стресову ситуацію. Не треба поспішати, спочатку потрібно вирішити питання житла, матеріального та фінансового забезпечення. Протягом перших трьох місяців перебування в Чеській Республіці організовувати зарахування до школи не обов’язково.

Початкова школа у Чехії є обов’язковою. Така освіта призначена для дітей від 6 років, обов’язкове відвідування школи триває 9 років. А ось для подальшої освіти все складніше, бо потрібно здавати іспити на чеській мові і вирішення цієї проблеми поки що немає.

Особистий досвід

Журналістка Інна Поляк, яка жила у Ірпіні біля Києва, зараз виїхала до Чехії. Вона розповіла свою історію та поділилася декількома порадами.

Ще кілька років тому Інна, яка є фанаткою біатлону, поїхала до Чехії дивитися міжнародні змагання. Там познайомилася з групою місцевих вболівальників. Вона з ними подружилася та почала вивчати мову. Саме знання мови й допомогло Інні зараз.

Журналістка Інна Поляк, яка жила у Ірпіні біля Києва, зараз виїхала до Чехії. Фото: надане співрозмовницею

За її словами, незнання мови робить багато перепон перед українцями. Тому, в першу чергу потрібно їхати до тієї країни, мову якої знаєш. Щодо нинішньої ситуації, то вона зауважує, що багато українців їдуть до великих міст, де спілкуються з такими самими українцями, які виїхали з країни. Але подібна стратегія не дає змоги швидко вчити мову та знайти роботу. Тож вона рекомендує знаходити зараз можливості, щоб отримати житло в родині чехів не у великих містах. Тоді є можливість скоріше опанувати мову та знайти кращу роботу.

Зараз Інна пееребуває у селі поряд з містечком Угерський Брод. Саме завдяки мові вона змогла отримати роботу асистентом педагога у місцевій школі. Також вона влаштувала навчатися у школі й свою доньку — Мирославу.

Інна також влаштувала навчатися у школі свою доньку — Мирославу. Фото: надане співрозмовницею

Інна відмічає, що зараз є проблема з школярами з України, які вчилися на Батьківщині у 10-11 класі. Бо у Чехії вони мають знову йти у 9-тий клас. Саме тому, що не здавали іспити на чеській мові.

І це зауваження потрібно мати на увазі, коли вибираєте країну для переселення на час війни.

Павло НОВИК

62
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.