Стоматологія
Друк на футболках і чашках

У всесвітній день вишиванки ізяславчани переглянути просто неба документальний фільм

У всесвітній день вишиванки ізяславчани переглянути просто неба документальний фільм

У всесвітній день вишиванки ізяславчани переглянути просто неба документальний фільм про вишиванки «Спадок нації»(ФОТО)

Вишита сорочка – спадок нації, який передається з покоління в покоління, навіть під час репресій, виселень і голодоморів. Про це – документальний фільм Олександра Ткачука і Лесі Воронюк «Спадок нації», який уже майже три роки мандрує світом та розказує дивовижні історії про вишиванки.

У Міжнародний день вишиванки, який цього року припадає на 17 травня, в місті Ізяслав на площі Героїв Майдану, яка вибудувана у формі українського орнаменту, районною державною адміністрацією за підтримки Ізяславського районного будинку культури та Ізяславського районного будинку творчості дітей та юнацтва «Веселка» було організовано перегляд просто небаданого фільму.

Не дивлячись на пізній час, початок перегляду розпочався о 21.00, і в досить прохолодну погоду на кіносеанс завітало чимало жителів міста Ізяслав різного віку: молодь, пенсіонери, працівники органів влади, закладів культури та освіти, учнівська молодь, приходили компанії друзів, а також із родинами.

Кожна історія фільму, кожна розповідь були зустрінуті глядачами увагою. З екрану, до присутніх було донесена чимало цікавої інформації. Вручну вишитий і оздоблений одяг був у всього людства, доки не було заводів, фабрик, мануфактур. Зараз вишиті сорочки є у білорусів, поляків, чехів, румунів. Але тут треба говорити про нинішню інтерпретацію старовинних речей нинішніми поколіннями. У цьому контексті саме українська вишиванка має найбільшу неповторність і найбільшу ціну, тому що навряд чи ви побачите поляка або румуна, який у будень одягне частину свого старовинного строю на роботу чи на вечірку. А українці вишиті сорочки одягають і в повсякденному житті. У першу чергу їх одягають як символ самоідентифікації. Багато хто вірить, що українська сорочка є потужним оберегом, особливо якщо дівчина чи жінка вишиває її для коханого чоловіка чи дитинки.

Колись за вишиванку вбивали і репресували. Зараз вона — в моді. Можливо, ті події, про які розповідають автори фільму, не такі значні в контексті історії України та культури загалом, але коли ти дивишся, як людина емоційно розповідає, то розумієш, що для неї та сорочка має дуже велике значення.

Передивляючись стрічку «Спадок нації», у глядача «складається пазл», переломний момент, у якому кожен розуміє головну ідею і фільму, і взагалі вишиванки як явища. Настає розуміння того, що під «Спадком нації» мається на увазі спадок і матеріальний, і духовний.

Особливою є історія, з якої власне і розпочинається фільм: коли під час висилки в Сибір сорочки закопували в землю, щоб уберегти від знищення, адже їх не дозволяли із собою брати. Ті люди не знали, чи повернуться вони із заслання, але інформацію про місця, де закопані ці сорочки, вони передавали з покоління в покоління. І вже в 90-х роках багато їхніх нащадків знайшли ті скрині, повідкопували сорочки. На диво, вони були в гарному стані, не зітліли, не зогнили, що теж вражає, адже тканина в землі пролежала 70-80 років. І там були сорочки з тризубами, з жовто-блакитними квітками. У фільмі автори відтворили кадри відкопування – справжні скрині зі справжніми сорочками, які зберігаються в музеях або в деяких родинах, «відкопували» у тих місцях, де їх і знайшли насправді. І тоді ми зрозуміли, що ось він – справжній спадок нації, а не просто окремої людини.

Яке майбутнє в української вишиванки? Найкраще майбутнє – якщо вона знову посяде те місце, яке вона колись займала, якщо її цінуватимуть, пам'ятатимуть і передаватимуть з покоління в покоління.

Яскравою оцінкою для фільму стали аплодисменти глядачів по його закінченню. Кожен, повертаючись додому, ще довго обдумував побачене та ділився із друзями своїми враженнями.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

140
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.