Стоматологія
Друк на футболках і чашках

​Цікаві факти про могутнього гетьмана Богдана Хмельницького

​Цікаві факти про могутнього гетьмана Богдана Хмельницького

(до 425-річчя від дна народження)

Богдан Хмельницький – реформатор і фундатор української державності. Саме він вперше надає терміну “Україна” політичного звучання. Саме за його гетьманства Україна розпочинає відлік як держава.

Богда́н (Зино́вій-Богда́н)Хмельни́цький гербу Абданк (27 грудня 1595 р. (6 січня 1596 р.) — 27 липня (6 серпня) 1657 р.) — український військовий, політичний та державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, очільник Гетьманщини (1648–1657). Керівник Хмельниччини — повстання проти зловживань коронної шляхти в Україні, котре переросло у загальну, очолену козацтвом, визвольну війну проти Речі Посполитої (Республіки Обох Націй). Перший з козацьких ватажків, якому офіційно надали титул гетьмана.

За Богдана Хмельницького Україна отримала всі ознаки державності. Вперше Хмельницький створив структури, які працювали суто на українську державу. Це власні збройні сили, митна, фінансова, поштовата судова служби, внутрішня та зовнішня торгівля. Гроші вже зосереджувалися в державній скарбниці, а не в королівській. А отже, йшли на розвиток молодої держави. Це промовистий показник повноцінного функціонування козацької держави.

За Хмельницького Україна здобула не лише внутрішньополітичне визнання, а й міцно утвердилася на міжнародному рівні. Дипломатію Української держави визнали багато країн світу – Австрійська та Османська імперії, Бранденбурзьке курфюрство, Венеціанська республіка, Шведське королівство, Прусське герцогство, Волоське і Трансільванське князівства, Кримське ханство та інші.

Ім’я Богдана Хмельницького є знаковим в українській історії. На честь гетьмана назвали один з обласних центрів, а також — перейменували площі, вулиці та проспекти в багатьох містах України. Знають про Хмельницького й закордоном: йому присвятив есе французький письменник Проспер Меріме.

Батько виховував юного Богдана дуже суворо: змушував багато часу займатися не лише навчанням, а й вивченням військової справи. У дитинстві, хлопчик вправлявся в змаганнях на дерев’яних шаблях зі своїм батьком, а згодом — і на справжніх. Це загартувало майбутнього гетьмана та наклало відбиток на його характер та подальше життя.

Друге ім’я, яке отримав Хмельницький при хрещенні — Зиновій. У повсякденному житті, гетьман ним не послуговувався.

Богдан був дуже освіченою людиною: знав латинську, французьку та турецьку мови. Попри те, що освіту Хмельницький здобув у єзуїтському навчальному закладі, майбутній гетьман залишався вірним православ’ю.

Є теорія про польське походження родини Хмельницьких, проте її не підтримують українські історики. Мати ж Богдана походила з українського козацького роду (це підтверджується архівними документами).

Зовнішність гетьмана цілком відповідала його загартованому, суворому характеру. Богдан Хмельницький був широкоплечим, мав міцну статуру та зріст приблизно 185 сантиметрів.

За свідченнями історика Г.Ярової, Хмельницький ніколи не розлучався із шаблею: носив її із собою навіть у повсякденному житті. Зовсім нетиповим було й те, що гетьман любив пити міцну каву: напій, який не був популярним, у той час, на українських землях.

Спочатку Богдан Хмельницький прихильно ставився до Речі Посполитої, поважав владу короля. Та один випадок змінив це: підстароста Чаплинський розгромив його родинний хутір. Звернувшись по допомогу до короля, Богдан отримав лише «право обороняти власні землі». Це стало передумовою до повстання.

У дипломатичній діяльності Хмельницький обирав між Швецією, Кримським ханством, Туреччиною та Москвою. Зупинив свій вибір на останній. Згодом, Таке рішення засуджували українські націоналістичні кола.

Сучасники називали Богдана людиною суворою: навіть побратими ставилися до нього з певним острахом. Цікавим є й той факт, що під час різноманітних перемовин із ворожою стороною Хмельницький міг навіть вдавати божевілля, щоби збити з пантелику та нагнати страх. Гетьман видавав неприродні звуки, вигукував дивні фрази, крутив головою.

Хмельницький був, свого роду, психологом. Він завжди влучно вів переговори, вмів вгадувати та зчитувати емоції співрозмовника. Такі навички не раз ставали в пригоді під час дипломатичної діяльності.

Богдан Хмельницький втратив батька і потрапив у полон, внаслідок битви під Цецорою.

Перебуваючи у турецькому полоні — знаходився біля командувача османського флоту у якості перекладача.

Отримав золоту шаблю за порятунок польського принца, майбутнього короля Владислава IV під час війни з Московією.

Пережив значну кількість замахів, починаючи з того часу як він служив на польського короля, так і під час Національно-визвольної війни.

Був тричі одружений на Сомко Ганні, Гелені Чаплинській і Золотаренко Ганні.

Хмельницький вмів грати на бандурі — українському народному струнному щипковому музичному інструменті. Гетьман вважався знавцем зброї і коней. Вів він просте козацьке життя без надмірностей. Хмельницький був хорошим оратором, прикрашав свою промову народними приказками і яскравими прикладами з життя.

Існує дві версії, що сталось з тілом Богдана Хмельницького після його смерті. За польською версією, руський воєвода Стефан Чарнецький 1664 року напав на Суботів, викопав домовину з тілом гетьмана, спалив і попіл вистрілив з гармати. Український варіант це припущення повністю відкидає, мовляв, тіло Богдана було перепоховано його старим другом Лавріном Капустою. Щоб не допустити нової наруги над його тілом, нове місце поховання знало дуже обмежене коло осіб, які в ході війн загинули. Вчені припускають, що ймовірним місцем перепоховання праху Хмельницького може бути «Семидубова гора» у с.Івківці, що неподалік Суботова. Доказів підтвердження обох версій поки що немає.

За джерелами мережі Інтернет

1735
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.