Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Що варто знати про вживання вітамінів С, D та цинку

Що варто знати про вживання вітамінів С, D та цинку

У період пандемії зріс попит на цинк, вітаміни С та D, адже саме їх призначають для легшого перебігу захворювання.

Проте часто ці препарати українці приймають самостійно, щоб не захворіти. Ми поцікавилася у спеціалістів, чи варто приймати вітаміни для профілактики.

Лікар-імунолог Галина Грановська пояснює: «Вітаміни – це необхідна складова харчування. Вони виконують різні функції: беруть участь в обміні речовин, діють як окремий гормон або ж допомагають роботі інших гормонів. Деякі з них мають сильні антиоксидантні властивості та позитивно впливають на роботу нервової системи, залоз внутрішньої секреції».

Однак, за словами медика, при збалансованому харчуванні потреби у додаткових вітамінах немає. «Якщо ваш організм подає сигнал про нестачу якось вітаміну, то слід проконсультуватися з лікарем, – каже спеціаліст. – Фахівець проаналізує індивідуальні особливості вашого харчування й на основі цього призначить препарат. Небезпечність гіпервітамінозу (передозування вітамінами) така ж, як і авітамінозу (нестачі вітамінів). До прикладу, надмірна концентрація вітаміну D може стати причиною «вимивання» кальцію з кісток та відкладання його в нирках та серці. Майже всі вітаміни в надмірній кількості провокують ураження шкіри, головний біль, запаморочення, нудоту, прискорене серцебиття». А ось біль у м’язах, часті ГРВІ, стомлюваність, апатія можуть свідчити про нестачу вітаміну D.

Обов’язковим є правильне харчування. Велика кількість спожитої їжі зовсім не означає, що організм отримав достатньо вітамінів. Над збалансованим харчуванням треба працювати. У цьому допоможуть дієтолог, гастроентеролог та ендокринолог.

Щодо того, чи дійсно цинк, вітаміни С та D варто приймати під час коронавірусної інфекції, лікар зауважує: «Однозначно доведеної дії цих препаратів немає, проте існують клінічні думки, що завдяки антиоксидантній та органозахисній властивостям ці препарати зменшують важкість захворювання».

«Різні корисності у великій кількості можуть стати отрутою»

«Отримати поживні речовини з їжі складніше, ніж прийняти кілька вітамінних пігулок – ця гіпотеза дуже популярна серед населення. Звичайно, адже продукти треба правильно приготувати, збалансувати раціон, а таблетку випив – і все. Приймати вітаміни «про всяк випадок» не можна, – зазначає лікар-ендокринолог Світлана Заярнюк. – Якщо одні вітамінні добавки швидко виводяться з організму, то інші мають накопичувальну дію. Деколи через надлишок вітаміну пацієнту доводиться проводити детоксикаційну терапію. Причина нестачі певного препарату може бути не через неправильне харчування, а через збій у роботі печінки, нирок, кишківника».

Вітамін С бере участь у процесах біологічного окислення, забезпечує синтез статевих гормонів, холестерину, нуклеїнової кислоти, яка необхідна для внормованого функціонування щитоподібної залози. «Рекомендована доза вітаміну С для жінок – 75 міліграмів, для чоловіків – 90. Якщо прийняти його більше, то життю це не загрожує, але можуть виникнути побічні ефекти. Вітамін С добре діє під час респіраторних захворювань. Коли розпочинається застуда, то інколи рівень вітаміну С різко падає, а все через те, що збільшуються його витрати організмом», – розповідає ендокринолог. – Цинк позитивно впливає на імунітет. Добова доза цього препарату для чоловіків – 11 міліграмів, для жінок – 8. Трохи більше його потрібно вагітним та жінкам, які годують груддю. Проте надлишок цинку призводить до дефіциту заліза та зменшення кількості корисного холестерину. Слід пам’ятати, що жодна вітамінна добавка не замінить повноцінний раціон, бо саме їжа – найбагатша та найкорисніша».

Неправильно підібраний вітамінний комплекс «вбиває» роботу шлунково-кишкового тракту

«Вітаміни С, D та цинк зараз популярні, але є дуже багато підробок та неякісних препаратів, – зауважує дієтолог-нутриціолог Вікторія Пухальська. – Ризик придбати саме такий продукт – величезний. Не менш важливим є правильне дозування, яке мають підбирати фахівці відповідно до потреби кожного організму. Навіть профілактичне дозування призначає лікар. У період пандемії людьми керує паніка. Цей психоемоційний стан ніби підштовхує купувати весь комплекс вітамінів, щоб стовідсотково не захворіти. Але ж такої гарантії ніхто не може дати! Приймати вітаміни для профілактики можна, проте слід бути впевненим у якості препарату та його формі, адже деякі з них не засвоюються організмом, відповідно не діють на підтримку імунітету. Вітамін С – сильний антиоксидант, який захищає організм від пошкодження вільними радикалами, запобігає передчасному старінню й відіграє важливу роль в роботі імунітету. Дехто вважає, що подвійна доза вітаміну може запобігти захворюванню. Це твердження хибне, адже вітамін С скорочує термін хвороби максимум на день. Якщо є можливість отримати цю добавку з продуктів, то це дуже добре, але вітамін С дуже швидко окислюється, тому навіть з харчування його треба брати правильно».

Вітамін D називають D-гормоном, він діє на репродуктивну систему, відповідає за роботу внутрішніх органів, формування кісток та зубів. Дієтолог зазначає, що вітамін D варто додатково приймати лише після аналізів. Підбирати його теж треба правильно, адже він є у водорозчинній та жиророзчинній формах. «Щодо цинку, то він впливає не лише на роботу імунітету, а й на стан шкіри, – продовжує нутриціолог. – Цей елемент не завжди добре засвоюється, тому з ним паралельно потрібно приймати мідь. Препарати підсилюватимуть дію один одного. Дуже важливо не лише правильно підібрати комплекс вітамінів, а й вживати їх у відповідну пору доби. До прикладу, вітамін D найкраще засвоюється під час сніданку. Не варто скуповувати кілька баночок з різними вітамінами, щоб покращити роботу імунної системи. Неправильне вживання вітамінних добавок може нашкодити роботі шлунку, викликати алергічні реакції та різні висипання. Мені доводилося працювати з пацієнтами, які самостійно почали приймати неякісні вітаміни й тим самим порушили роботу шлунково-кишкового тракту. Тож слід спершу перевіряти рівень заліза в організмі, особливо це важливо для жінок, які народжували або ж мають болючі менструації, а потім приймати вітаміни, якщо це необхідно».

Сайт "Є"

138
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.