Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Новий штам коронавірусу «Омікрон», або Якими є можливі сценарії пандемії COVID-19

Новий штам коронавірусу «Омікрон», або Якими є можливі сценарії пандемії COVID-19

Про світові тенденції, пов’язані з вакцинацією, ліками проти коронавірусу та карантином.

журналі Американської медичної спільноти «JAMA» вийшло дослідження трьох докторів медичних наук Аарона Кофмана, Рамі Кантор і Елі Ю. Адаші. Вони змоделювали чотири основні сценарії розвитку нинішньої пандемії, хоча припускають, що їх може бути значно більше.

Перший сценарій найбільш оптимістичний, але малоймовірний, передбачає повне викорінення COVID-19. Наприклад, пів століття тому завдяки вакцинації людству вдалося знищити у природі вірус натуральної віспи. Щоправда, людина була його єдиним носієм. Натомість коронавірусом і грипом ми можемо заразитися від тварин.

Другий сценарій — усунення. Згідно з ним, шляхом вакцинації та закриття кордонів можна знизити поширення коронавірусу на глобальному рівні. Однак залишаються можливими спалахи у певних країнах. Прикладом такого сценарію стала боротьба з кором і краснухою.

Третій сценарій ймовірно є найбільш реалістичним — співжиття. Йдеться про перетворення коронавірусу на сезонне захворювання, як грип. Для цього знову ж таки необхідні вакцини та ефективні ліки проти нього.

Четвертий сценарій — неконтрольований і масштабний спалах. Його може спричинити низький рівень вакцинації населення планети. За таких умов коронавірус швидше мутуватиме й з ним буде важче впоратися.

Коли завершиться пандемія: попередні прогнози

Частково на це питання спробували відповісти 30 європейських науковців, які опублікували своєї дослідження у медичному журналі «The Lancet». Вони припускають, що COVID-19 залишатиметься серйозною загрозою здоров’ю в довгостроковій перспективі. Можливо — впродовж наступних трьох-п’яти років. Зокрема, це пов’язано з його мутаціями.

Згідно з дослідженням, щоб запобігти стрімкому поширенню коронавірусу як мінімум 80 відсотків різних груп населення має отримати від нього імунітет, природним шляхом і завдяки вакцинації. Однак є кілька проблем. По-перше, 95 відсотків людей зберігають імунну пам’ять впродовж шести місяців після одужання, але це не запобігає їх повторному інфікуванню. По-друге, вакцини теж не дають стовідсоткового захисту.

Дещо оптимістичніший прогноз дає епідеміолог ВООЗ Марія Ван Керхове. Вона розповіла інформаційному агентству «Рейтер», що до кінця 2022 року заплановано отримати контроль над коронавірусом. Зокрема, йдеться про зменшення важкої захворюваності та смертності. Цей час обраний не випадково. Марія Ван Керхове передбачає, що тоді вакциновано буде 70 відсотків населення планети.

Новий штам «Омікрон» недостатньо досліджений

Втім, 26 листопада ВООЗ оголосила, що занепокоєна новим штамом «Омікрон». Його зафіксували у Південній Африці, але вже є повідомлення про інфікованих ним в Ізраїлі та Європі. За попередньою інформацією, у люди, які перехворіли, мають вищі шанси інфікуватися «Омікроном», ніж попередніми штамами. Також є свідчення, що він викликає важчий перебіг захворювання, ніж «Дельта». Поки не досліджено, який рівень захисту від «Омікрону» дають нинішні вакцини. Більше інформації про новий штам у ВООЗ обіцяють оприлюднити найближчими днями й тижнями.

Видання «BBC Україна» з посиланням на голову південноафриканського Центру епідеміологічного реагування та інновацій професора Туліо де Олівейра зазначає, що «Омікрон» зробив значний еволюційний стрибок. Він зазнав близько 50 мутацій. Хоча інтенсивні мутації не обов’язково небезпечні для людини, вони віддаляють вірус від того варіанта, який спровокував нинішню пандемію. Через це виробленим в організмі антитілам важче його розпізнати. Як наслідок, є ймовірність, що нинішні вакцини можуть виявитися неефективними проти нових штамів коронавірусу.

Таблетки проти коронавірусу та вакцинація — світові тенденції

На початку листопада майже одночасно американські компанії повідомили про успішні випробування експериментальних ліків проти коронавірусу. За попередньо інформацією, таблетки «Паксловид» від «Pfizer» знижують ризик госпіталізації та смерті від COVID-19 на 89 відсотків, а «Молнупіравір» від «Merck» — на 50 відсотків. Такі результати зафіксували серед людей, які починали їх приймати впродовж трьох-п’яти днів після госпіталізації.

Препарат компанії «Merck» першою у світі схвалила для використання Велика Британія, а далі Агентство Європейського Союзу з лікарських засобів (EMA). У ЄС нині проходить процедура затвердження ліків проти «Pfizer». Однак, як повідомляє видання «Європейська правда» з посиланням на «Рейтер», ефективність «Молнупіравіру» виявилася дещо нижчою, ніж очікувалося. Завдяки цим таблеткам кількість госпіталізацій і смертей вдалося зменшити лише на 30 відсотків.

Натомість вакцинація у світі залишається основним способом протидії коронавірусу. Так, представники Центру з контролю та профілактики захворювань у США заявили, що понад 68 відсотків населення країни отримали принаймні одне щеплення. Як наслідок, нині спостерігається зниження смертності та госпіталізації. А згідно з дослідженням Єльського університету, у США завдяки вакцинації впродовж пів року вдалося врятувати 279 тисяч життів.

Нині ж у Сполучених Штатах та Ізраїлі дозволили вакцинувати від COVID-19 дітей з 5-річного віку. Хоча вони зазвичай легше попереносять коронавірус, щеплення мають допомогти запобігти навіть одиничним летальним випадкам серед них. Ще одна причина: якщо неповнолітній не захворіє, він не інфікуватиме дорослих.

Європа посилює карантинні обмеження

Навіть за умови високого рівня вакцинації скасувати карантин зарано. Про це й говорить досвід Ізраїлю та Великої Британії. Медики пов’язують літні спалахи у цих країнах з послабленням більшості обмежень, навіть тих, які стосуються подорожей. Це пришвидшило поширення тоді ще нового штаму «Дельта».

Й нині на тлі зростання захворюваності на коронавірус та появу штаму «Омікрон» у країнах Євросоюзу починають посилювати карантинні обмеження. Наприклад, Нідерланди запровадили частковий локдаун: для більшості закладів заборонили працювати у період зі 17-ї години до 5-ї ранку. У Польщі посилення обмежень заплановане на грудень, а в іншій частині світу, в Новій Зеландії, карантин навпаки вирішили послабити.

Ще раніше Італія стала першою країною ЄС, яка запровадила обов’язкові COVID-сертифікати не лише для працівників державного сектору, а й приватного. Якщо італієць відмовляється робити щеплення, йому необхідно регулярно робити тести на коронавірус або мати підтвердження про нещодавнє одужання від нього. В іншому разі — працівника мають відсторонити від роботи без збереження зарплатні. Це викликало масштабні протести всередині країни. Натомість у Швейцарії 28 листопада на референдумі понад 60 відсотків населення підтримували дію COVID-сертифікатів.

 Сайт "Є"

132
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.