Стоматологія
Друк на футболках і чашках

На що скинулися українці замість "Байкрактарів" та як супутник допоможе ЗСУ

На що скинулися українці замість "Байкрактарів" та як супутник допоможе ЗСУ

У червні українці за три дні зібрали 600 млн грн на купівлю трьох турецьких безпілотників Bayraktar-ТВ2. Збір коштів на кампанію під назвою "Народний Байрактар" організував Фонд Сергія Притули.

Турецька компанія Baykar вирішила надати українцям ці безпілотники безкоштовно, тому народним грошам довелося шукати інше застосування. Фонд Притули вступив у перемовини з Міністерством оборони, щоб максимально корисно витратити зібрані кошти.

У соцмережах в цей час намагалися вгадати, що за них придбають. Найближчим до істини виявився варіант космічної станції «Зірка смерті». Народні гроші витратили на купівлю та оренду космічних апаратів – високотехнологічних розвідувальних супутників.

Покупка виявилась неочікуваною, і багато українців не зрозуміли, яка користь ЗСУ від космічних апаратів та чому це так дорого коштує. З цим розбиралась Економічна правда.

Яка роль супутників на війні з Росією?

Аналітики американського сайту Spacenews називають російське вторгнення в Україну «першою комерційною космічною війною». Українська розвідка довгий час не мала власних супутників-шпигунів на орбіті, тому користувалась послугами приватних космічних компаній.

Супутникові фото поверхні Землі дають можливість відстежувати пересування ворожої армії ледь не в режимі реального часу, оцінити кількість військової техніки та зробити висновки щодо можливих планів противника.

В грудні 2021 року завдяки знімкам компанії Maxar Technologies світ побачив концентрацію сотень танків та винищувачів біля українського кордону. Тож ще до повномасштабного вторгнення ЗСУ мали уявлення про місце зосередження основних зусиль ворога.

Супутникові знімки також дають можливість оцінити наслідки «куріння» окупантів на військових об’єктах. Наприклад, фото компанії Planet Labs дозволили виявити знищення щонайменше восьми російських літаків на аеродромі в місті Саки.

Знищені літаки на аеродром в місті Саки

ДЖЕРЕЛО: PLANET LABS

Особливо важливу роль супутники відіграють у документуванні російських воєнних злочинів. Знімки Maxar Technologies стали основою для розслідування звірств росіян у Бучі від New York Times. Також компанія на весь світ показала масові поховання цивільних людей неподалік від Маріуполя.

Українська розвідка має доступ до супутникових знімків та використовує їх для прийняття рішень на оперативному та тактичному рівнях. Сучасні супутники можуть робити фото навіть крізь хмари, тому похмура погода не здатна їм завадити.

Можливість ЗСУ отримувати такі розвідувальні дані дратує Кремль. Росіяни вклали мільярди доларів у власний парк супутників, і вони все одно поступаються у якості західним космічним апаратам, якими користується українська розвідка.

Розуміючи загрозу, в листопаді 2021 року Росія навіть випробувала протисупутникову зброю, знищивши власний апарат на орбіті. Проте далі випробувань справа не зайшла, тому Україна продовжує збирати розвіддані та бачити поле бою у високій якості.

Що придбав Фонд Сергія Притули?

Фонд уклав контракт із фінською космічною компанією ICEYE. Україна отримає на понад рік безлімітний доступ до фотографій мережі їхніх супутників (21 штука) та безстроково отримає повне управління одним з них.

Послугу з передачі супутника компанія ICEYE описує як можливість самостійно організувати управління апаратом, спланувати місію та визначити ціль для збору інформації.

Супутники ICEYE використовують технологію Synthetic aperture radar (SAR). Такі космічні апарати замість традиційної оптичної зйомки запускають на Землю радіолокаційні хвилі, а потім приймають сигнал, який відбивається від об’єктів.

Це дає змогу отримати картинку у високій якості та працювати навіть у характерну для України хмарну погоду. Більш того, SAR-супутники можуть бачити об’єкти навіть через деякі перешкоди. Наприклад, вони запросто можуть побачити БМП ворога за маскувальною сіткою під час грози. За даними пресслужби Фонду Сергія Притули, космічні апарати ICEYE мають високу роздільну здатність в 1 метр, що дозволяє не лише бачити переміщення ворожої техніки, а й визначити її тип. Знімки супутників охоплюють площу 15х15 км. Це більше, ніж Маріуполь.

Супутники ICEYE мають ще одну цікаву особливість поміж конкурентів. Інженерам компанії вдалося розрахувати швидкість апаратів таким чином, що за добу вони роблять рівно 15 обертів навколо планети. Завдяки цьому супутник кожен день в один час може пролітати над одним і тим самим місцем.

Це дає можливість стабільно щодня з одного супутника отримувати знімки визначеної локації. Справжня знахідка для вчених та військових розвідників.

Головне управління розвідки (ГУР) матиме доступ до фотографій зі всіх супутників компанії. Їхні орбіти перетинаються, тому це збільшує потенційну кількість фотографій, яку відомство отримуватиме за добу. У фонді розповіли, що вся мережа супутників зможе робити близько 36 знімків на добу.

ICEYE є видним гравцем на світовому ринку супутникової розвідки. У 2020 році компанія уклала контрактів на 50 млн дол, наростивши виручку в десять разів, у порівнянні з 2019-м. Вона також є постачальником даних для американських розвідників та проводить дослідження разом із Міністерством оборони США.

У релізі щодо укладення угоди з Україною компанія опублікувала власне фото Керченського мосту, який давно є бажаною ціллю для ЗСУ.

 Українська правда

70
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.