Стоматологія
Друк на футболках і чашках

На Хмельниччині вводять карантин через нашестя гусені (Американський білий метелик)

На Хмельниччині вводять карантин через нашестя гусені (Американський білий метелик)

Одним з найнебезпечніших карантинних шкідників в Україні є американський білий метелик (АБМ). Перші вогнища АБМ в Україні було виявлено в прикордонних з Угорщиною районах Закарпатської області у 1952 році. Спочатку першого виявлення АБМ в Україні і до сьогодні вогнища шкідника відмічено в 14 областях України. Найбільше від ненажерливих комах потерпають Городоччина та Старокостянтинів.

За словами начальника відділу карантину рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Віри Моташко, карантинні обмеження накладуть на усе місто Старокостянтинів. Щодо Городка, то там також залучатимуть для обстеження спеціалістів. «Важливо, щоб люди повідомляли службу одразу, щойно виявляють шкідника, адже він швидко розмножується. І найчастіше його виявляють саме в приватних домогосподарствах», – додає Віра Моташко.

АБМ є небезпечним шкідником, що може пошкоджувати понад 250 видів деревних та чагарникових рослин. Найсприятливіші для розвитку шкідника: шовковиця, груша, яблуня, вишня, слива, клен, горіх волоський. Гусениці АБМ швидко об'їдають листя дерев. Особливої шкоди колонії гусені завдають окремим, поодиноким деревам. Гусінь, що відродилась з однієї кладки, здатна повністю знищити листя плодового дерева 10-15-річного віку. Волоски гусениці АБМ можуть викликати у людини алергічні реакції.

Гусінь АБМ починає відроджуватись наприкінці травня – на початку червня, велике значення для відродження гусені має сумарна температура та вологість повітря. Гусениці виділяють павутину, якою обгортають спочатку 1-3, а потім велику кількість листків. З розвитком гусениць гніздо збільшується від верхівки до основи гілки, часто досягаючи 1-1,5 метра. Тривалість життя їх 30-40 днів.

В 1-2 декадах липня АБМ заляльковується, лялечка розвивається 9-14 днів. Наприкінці липня-на початку серпня починається літ імаго (метелик), спарювання, яйцекладка 2-го покоління. Повторюється повний цикл розвитку гусені. На початку вересня гусінь заляльковується і залишається на зиму. У наших кліматичних умовах АБМ розвивається у 2-х поколіннях.

Розповсюдження шкідника відбувається із транспортними засобами, тарою та різноманітними вантажами, в основному плодами та ягодами, що завозяться з заражених зон, а також шляхом природного розлітання імаго. Поширюється АБМ переважно вздовж шосейних доріг та залізниць. Середня швидкість розповсюдження в країні складає 30-40 км за рік.

Гусінь цього шкідника здатна голодувати протягом 2-х тижнів, що дає їй змогу легко почувати себе на транспорті. Потрапляючи до нових районів, вона дає початок новим вогнищам зараження. Загибель рослин-господарів унаслідок живлення гусені АБМ спричиняє масовій міграції шкідника в пошуках нових місць живлення. Часто шкідника привозять із деревиною, де він засиляє тріщини й отвори в корі. При огляді саджанців та живців можна виявити лялечки шкідника, а при огляді партії фруктів іноді серед плодів виявляються гусениці різних віків.

З 2013 року американський білий метелик виявлений і в нашому районі на придорожніх смугах на рослинах клена ясенелистого.

Заходи боротьби: проти АБМ використовують агротехнічні та винищувальні заходи боротьби.

Агротехнічні полягають у зборі та знищенні гусениць та кладок яєць. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. На вражених деревах видаляють мертву кору, стовбури дерев обмазують вапном.

Винищувальні заходи передбачають 2-3-кратні обробки гусениць 1-3-го віків інсектицидами з інтервалом 7-10 днів. Витрати робочого розчину – 2-10 л. на 1 дерево в залежності від розміру крони. При застосуванні хімічних препаратів обов'язкова присутність держінспектора з карантину рослин.

На території України щорічно проводяться обстеження спеціалістами Держпродспоживслужби для виявлення, локалізації і ліквідації вогнищ АБМ. Також важливо при виявленні вогнищ шкідника своєчасно інформувати спеціалістів Головного управління Держспоживслужби в Хмельницькій області, які проведуть обстеження та нададуть консультацію.

За додатковою інформацією звертатись в управління фітосанітарної безпеки в Хмельницькій області за адресою: м.Ізяслав, вул.Острізька, 21.

11.09.2019 р.

За матеріалами Ізяславського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

257
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.