Стоматологія
Друк на футболках і чашках

На Ізяславщині відкрито новий меморіальний знак пам’яті жертв Холокосту

На Ізяславщині відкрито новий меморіальний знак пам’яті жертв Холокосту

Друга світова війна, страшна війна минулого століття, пекуча рана, яка досі болить чи не в кожній родині в Україні та світі. Лилися сльози і кров, палали села і міста. У ті лиховісні часи гинули не лише воїни, а й позбавлялись життя тисячі мирних жителів великих та малих міст, сіл та хуторів.

Чорною сторінкою вписано в історію єврейського народу період Холокосту.

З метою вшанування жертв Холокосту та забезпечення того, щоб його жахиніколине забувалися, розташований у Сполучених Штатах Америки Фонд Цаля Каплуна зініціював зведення у місцях масових поховань жертв Холокосту монументів пам'яті. Зате відкриття першого такого монументу проекту відбулося 25 жовтня поблизу села Сошне на території Ізяславського району. На меморіальний захід зібралося чимало представників єврейських громад із Ізяслава, Хмельницького, Рівного, Шепетівки, Славути, Києва, Сполучених Штатів Америки, представників місцевої влади, представників посольства Сполучених Штатів Америки в Україні,жителів та гостей району.Цей меморіал є першим у черзі монументів, встановлення яких фінансуються Фондом Цаля Каплуна.

У своєму зверненні до присутніх представник Фонду Іосиф Менакер сказав: «Сьогодні від імені TKF — благодійної організації, розташованої в Нью Йорку, я маю честь відкрити монумент, присвячений понад 2 тисячам євреїв, убитих в 1942 році на цьому місці. Серед цих людей знаходилося близько 50 наших родичів, включаючи мого прадіда і прабабусю. Цих 2000 чоловік було убито тільки через те, що вони були євреями.Важливість цього монумента і багатьох інших монументів Холокосту, які були і будуть зведені на місці більш, ніж 1000 місць розстрілів євреїв на Україні, полягає не лише в увічненні пам'яті загиблих, але і в недопущенні повторення подібної жахливої трагедії в майбутньому. Причому не лише відносно євреїв, але і будь-якої іншої нації, народності або індивідуальної приналежності. Робота із створення і втілення цього монумента стала реальністю завдяки численним пожертвуванням і самовідданій роботі багатьох волонтерів. Серед тих, хто надав нам неоціниму допомогу, — благодійний фонд міста Бостон RememberUs, який допоміг нам з логістикою, а також посадив на меморіалі дві секвої, які будуть рости тут багато сотень років. Також безмежна подяка організації Євгенія Городетського з Німеччини».

До учасників меморіального зібрання звернувся голова Ізяславської районної державної адміністрації, депутат Хмельницької обласної ради Борис Яцков. Зокрема Борис Олександрович передав слова вітання від Президента України Петра Порошенка, голови Хмельницької обласної державної адміністрації Вадима Лозового та запевнив усіх у тому, що влада України буде робити все, щоб жахливі страхіття воєн, Холокосту ніколи не повторились в історії будь-якого народу в світі. Такожна меморіальному заході виступили голова Ізяславської районної ради Сергій Шлегель, Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук.

Звертаючись до присутніх латвійський скульптор, автор пам'ятного знаку Глєб Пантєлєєв описав свій підхід до дизайну монументу: «Скульптура є спробою висловити конфлікт хаосу та гармонії, зрозуміти того, що гармонія — це праця та зусилля. Нижча, грубо просвердлена частина обеліску розташована у зоні хаосу. Верхня ж символізує гармонію та перемогу розуму.»

Право відкрити меморіальний знак на місці розстрілу євреїв було надано представникам Фонду Цаля Каплуна (США) Іосифу Менакеру та Леоніду Вайну, голові Ізяславської районної державної адміністрації, депутату Хмельницької обласної ради Борису Яцкову, голові Ізяславської районної ради Сергію Шлегелю.

Від імені єврейських громад України до учасників меморіального заходу звернулась менеджер Хмельницького благодійного фонду ХЕСЕД-БЕШТ Галина Скрипник.

Щоб вшанувати пам'ять жертв Другої світової війни та жертв Холокосту, на Ізяславщину завітав представник політичного відділу Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні пан Стівен Вестерн. Він відзначивспільну роботу Фонду та місцевих органів влади із збереження пам'яті про жертв Холокосту. «Ми не можемо стерти минуле, але ми не можемо недооцінювати значення збереження історичної пам'яті. Завдяки таким церемоніям Сполучені Штати Америки приєднуються до України в пам'ять про жертви», — наголосив Стівен Вестерн у своєму виступі.

Яскравим свідченням великого трагізму подій Холокосту на Ізяславщині є історія родини Коростій з Ізяслава, донька яких 5-річна Світлана була знищена тут нацистами лише за те, що вона єврейка. Її присутнім на заході розповіли українською та англійською мовами Ніна Савюк та Андрій Безе, екскурсоводи Музею історії Ізяславської ЗОШ І-ІІІ ст. №1.

Окремою сторінкою в історії Холокосту є порятунок приречених євреїв. Національний інститут пам'яті Катастрофи і Героїзму «Яд Вашем» у 1953 році затвердив критерії для отримання почесного звання «Праведник народів світу». Як правило, це цивільні беззбройні жителі окупованих територій: люди похилого віку, діти, жінки. Часто євреїв переховували великі сім'ї. Серед тих, хто отримав звання «Праведник народів світу», люди різних національностей: українці, росіяни, поляки, білоруси, татари, вірмени, греки й німці. Вшановуючи їх, мусимо пам'ятати, що, рятуючи інших, вони ризикували своїм життям.

У цьому переліку є і представники Ізяславщини: Фінкель (Якубовська) Марія, Кроповенський Михайло, Свешникова Євгенія, Корнелюк Іван, Корнелюк Ганна, Корнелюк Георгій, Радаєва (Корнелюк) Галина, Моісєєв Іван, Зубрицька Наталія, Демус Броніслава, Никитенок (Демус) Галина, Соловйова Домінікія.

У народі кажуть – людина живе доти, доки про неї пам'ятають – нехай же наша пам'ять про жертв Другої світової війни, про жертви Холокосту буде вічною. Усі присутні вшанували їх світлу пам'ять ХВИЛИНОЮ МОВЧАННЯ.

За всіма відомими та невідомими безневинними жертвами Холокосту була виголошена поминальна молитва. Її здійснили головний раввін міста Хмельницький Йосиф Тейтельбаум та раввін із міста Рівне Шнейдерсон Волін.

На знак вшанування пам'яті усіх жертв Другої світової війни та жертв Холокосту до меморіалу було покладено квіти.

Нехай наша пам'ять про подвиги та жертвиДругої світової війни буде найвищою даниною мертвим і живим, котрі все віддали на вівтар Перемоги!

Нехай ті страхітливі події вселенського масштабу не повторяться НІКОЛИ ЗНОВУ!

Бо як сказано в Книзі приповістей Соломонових (Притчі 31:8) «Будьте голосом тих, хто не може говорити за себе…».

Бо ж всі ми не вічні на цій землі, та кожен із нас є часткою народу, який вічний завжди!


Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації
66
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.