Стоматологія
Друк на футболках і чашках

На Ізяславщині відкрито другий новий меморіальний знак пам’яті жертв Холокосту

На Ізяславщині відкрито другий новий меморіальний знак пам’яті жертв Холокосту

Друга світова війна, страшна війна минулого століття, пекуча рана, яка досі болить чи не у кожній родині в Україні та світі. Лилися сльози і кров, палали села і міста. У ті лиховісні часи гинули не лише воїни, а й позбавлялись життя тисячі мирних жителів великих та малих міст, сіл та хуторів.

Чорною сторінкою вписано в історію єврейського народу період Холокосту.

З метою вшанування жертв Холокосту та забезпечення того, щоб його жахи ніколи не забувалися, розташований у Сполучених Штатах Америки Фонд Цаля Каплуна зініціював зведення у місцях масових поховань жертв Холокосту в Україні монументів пам'яті. Саме відкриття першого такого монументу проекту, що відбулося 25 жовтня минулого року поблизу села Сошне на території Ізяславського району, започаткувало його практичну реалізацію.

У середу, 11 вересня цього року, в урочищі «Облоги» на південній околиці міста Ізяслав, де 30 серпня 1941 року в роки окупації нацистськими загарбниками було закатовано понад тисячу громадян єврейської національності, відбулось відкриття другого пам'ятного знаку.

На меморіальний захід зібралося чимало представників єврейських громад із Ізяслава, Хмельницького, Києва, Сполучених Штатів Америки, представників місцевої влади та районної ветеранської організації, жителів та гостей району.

На меморіальному заході було зазначено символічність часу відкриття цього монументу. Він припадає на місяць ЕЛУЛ, останній місяць єврейського календаря. Це час самоаналізу та підведення підсумків, час щоб осмислити зроблені вчинки та оцінити духовний ріст, що відбувся впродовж року, котрий завершується. Час для підготовки до прийдешніх Днів трепету – Рош-Ашана (Новий рік) та Йом-Кіпур (День спокути).

У своєму зверненні до присутніх представник Фонду Іосиф Менакер сказав: «Сьогодні від імені TKF — благодійної організації, розташованої в Нью-Йорку, я маю честь відкрити монумент, присвячений понад тисячі євреїв, убитих в 1941 році на цьому місці. Цих людей було убито тільки через те, що вони були євреями. Важливість цього монумента і багатьох інших монументів Холокосту, які були і будуть зведені на місці більш ніж 1000 місць розстрілів євреїв на Україні, полягає не лише в увічненні пам'яті загиблих, але і в недопущенні повторення подібної жахливої трагедії в майбутньому. Причому не лише відносно євреїв, але і будь-якої іншої нації, народності або індивідуальної приналежності. Робота із створення і втілення цього монумента стала реальністю завдяки численним пожертвуванням і самовідданій роботі багатьох волонтерів».

До учасників медіального зібрання звернувся перший заступник голови Хмельницької обласної ради Валерій Лєсков. Зокрема він передав щирі слова подяки представникам Фонду Цаля Каплуна від керівництва Хмельницької області та запевнив усіх у тому, що влада України буде робити все, щоб жахливі страхіття воєн, Холокосту ніколи не повторились в історії будь-якого народу у світі. Також на меморіальному заходу виступили заступник голови Ізяславської районної державної адміністрації Володимир Левченко, голова Ізяславської районної ради Сергій Шлегель, Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук.

Також до присутніх звернувся керівник Українського центру вивчення історії Холокосту (м.Київ), кандидат історичних наук Анатолій Подольський. Зокрема він наголосив: «Надзвичайно важливо публічно вшановувати пам'ять Холокосту, для того щоб навчати майбутнє покоління. Це особливо важливо в Україні, в тій державі, на території якої під час Другої світової війни було вбито більше мільйона невинних».

Звертаючись до присутніх, латвійський скульптор, автор пам'ятного знаку Глєб Пантєлєєв описав свій підхід до дизайну монументу: «Скульптура є спробою висловити конфлікт хаосу та гармонії, зрозуміти того, що гармонія — це праця та зусилля. Нижча, грубо просвердлена частина обеліску розташована у зоні хаосу. Верхня ж символізує гармонію та перемогу розуму».

Право відкрити меморіальний знак на місці розстрілу євреїв було надано представникам Фонду Цаля Каплуна (США) Іосифу Менакеру та Леоніду Вейну, заступнику голови Хмельницької обласної ради Валерію Лєскову, заступнику голови Ізяславської районної державної адміністрації Володимиру Левченку, голові Ізяславської районної ради Сергію Шлегелю, Ізяславському міському голові Валентині Корнійчук, керівнику Українського центру вивчення історії Холокосту Анатолію Подольському.

Від імені єврейських громад України до учасників меморіального заходу звернулась менеджер Хмельницького благодійного фонду ХЕСЕД-БЕШТ Галина Скрипник.

Під час меморіального заходу його учасники згадали тих, хто рятував євреїв від нацистів. Це окремою сторінкою записано в історії Холокосту. Національний інститут пам'яті Катастрофи і Героїзму «Яд Вашем» у 1953 році затвердив критерії для отримання почесного звання «Праведник народів світу». Як правило, це цивільні беззбройні жителі окупованих територій: люди похилого віку, діти, жінки. Часто євреїв переховували великі сім'ї. Серед тих, хто отримав звання «Праведник народів світу»українці, росіяни, поляки, білоруси, татари, вірмени, греки й німці. Вшановуючи їх, мусимо пам'ятати, що, рятуючи інших, вони ризикували своїм життям.

У цьому переліку є і представники Ізяславщини: Фінкель (Якубовська) Марія, Кроповенський Михайло, Свешникова Євгенія, Корнелюк Іван, Корнелюк Ганна, Корнелюк Георгій, Радаєва (Корнелюк) Галина, Моісєєв Іван, Зубрицька Наталія, Демус Броніслава, Никитенок (Демус) Галина, Соловйова Домінікія.

У народі кажуть – людина живе доти, доки про неї пам'ятають – нехай же наша пам'ять про жертв Другої світової війни, про жертви Холокосту буде вічною.

Усі присутні вшанувати їх світлу пам'ять ХВИЛИНОЮ МОВЧАННЯ.

За всіма відомими та невідомими безневинними жертвами Холокосту була виголошена поминальна молитва. Її здійснили головний раввин міста Хмельницький Йосиф Тейтельбаум.

На знак вшанування пам'яті усіх жертв Другої світової війни та жертв Холокосту до меморіалу було покладено квіти.

Нехай наша пам'ять про подвиги та жертви Другої світової війни буде найвищою даниною мертвим і живим, котрі все віддали на вівтар Перемоги!

Нехай ті страхітливі події вселенського масштабу не повторяться НІКОЛИ ЗНОВУ!

Бо як сказано в Книзі приповістей Соломонових (Притчі 31:8) «Будьте голосом тих, хто не може говорити за себе…».

Бо ж всі ми не вічні на цій землі, та кожен з нас є часткою народу, який вічний завжди!


Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

79
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.