Стоматологія
Друк на футболках і чашках

​Культурологічний проєкт «Парад новорічних героїв»: Нідерландський Синтерклаас

​Культурологічний проєкт «Парад новорічних героїв»: Нідерландський Синтерклаас

Святий Миколай у голландців зветься Синтерклаас. Саме він тато того самого Санта Клауса, який кричить «хо-хо-хо», знімається в рекламі Кока-Коли, живе на Північному полюсі і в санях з оленями останньої моделі приїжджає з подарунками на Різдво. Але нічого такого Синтерклаас не робить. Навіть живе зовсім в інших краях. В Іспанії. Не любить він холод. Одного разу прогулюючись по невільничому ринку, він купив раба — маленького, чорного як вугілля мавритеня, інші кажуть, правда, що він нікого не купував, а усиновив його, сироту. Згодом мавритеня стало головним помічником Синтерклааса в роздачі подарунків дітям на день Святого Миколая 6 грудня.

Однак приїжджає Синтерклаас в Голландію задовго до цієї дати. Мабуть, йому з помічником треба гарненько підготуватися: подивитися в яких будинках прочистили димоходи, куди прийнято проникати з подарунками, переглянути записи про поведінку дітей протягом року, що минає, визначитися з маршрутом. Загалом, справ багато. Тому Синтерклаас прибуває аж 17 листопада. Причому завжди на пароплаві. З Іспанії, як уже говорилося.

Все сказане вище — легенда. Вважається, що чи то популяризував, чи то навіть придумав її шкільний учитель з Амстердама на ім'я Ян Шенкман, який в 1850 році написав і видав маленьку поему під назвою «Синтерклаас і його слуга», де описано те, як Синтерклаас прибуває на різдвяні свята з Іспанії і дарує подарунки дітям. Супроводжує його чорний слуга, який у всьому йому допомагає. Тільки в другому виданні цієї книжки в 1858 році Чорний Піт, який в книжці ніяк на ім'я не називається, обзавівся одягом, який став класичним для нього згодом, одягом по іспанській моді XVI століття. У нього є і свої власні обов'язки. Тим дітям, які вели себе не дуже добре, замість подарунків він дарує шматочки вугілля, а тим, хто зовсім погано, засовує в мішок і відвозить до Іспанії. Що вони там з Синтерклаасом роблять з цими дітьми — питання не зрозуміле.

З іншого боку, помічник у Синтерклааса був і раніше. І навіть звали його Піт. Власне, у багатьох частинах Європи у Святого Миколая зберігся подібний помічник, в обов'язки якого входило карати дітей і дарувати погані подарунки. І якщо Чорний Піт завдяки фантазії шкільного вчителя в середині XIX століття знайшов досить миролюбний характер і, скоріше, кумедний, ніж страшні риси маленького помічника, то, наприклад, австрійський Крампус заявляється до дітей у всій своїй диявольській пишноті: з рогами, хвостом, в ланцюгах і з кошиком за спиною, куди він засовує поганих дітей. А потім з'їдає на вечерю.

Сьогодні голландський Санта Клаус — фігура однозначно позитивна. Він міцно асоціюється зі Святим Миколаєм, а від того чекати якихось підступів не варто.

За останні 180 років ситуація змінилася. Святий Миколай подобрішав. Мабуть, зміна клімату сприятливо позначилася на його характері. Його помічник Чорний Піт теж сьогодні асоціюється радше з веселим слугою, який допомагає доставляти подарунки, ніж з його предком-чортом. Але все-таки голландці, які виросли на книжці Яна Шенкман, відмінно знають: якщо будеш погано себе вести, то Чорний Піт засуне тебе в мішок і відвезе в Іспанію. І ще жодна голландська дитина не повернулася з Іспанії, щоб розповісти про те, що ця парочка там робить з ними.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

67
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.