Стоматологія
Друк на футболках і чашках

​Культурологічний проєкт «Парад новорічних героїв»: білоруський ЗЮЗЯ

​Культурологічний проєкт «Парад новорічних героїв»: білоруський ЗЮЗЯ

Зюзя (біл. Зюзя, Мароз, укр. Зюзя; простонародне діалектне слово, що означає «млява, п'яна, мокра людина») — одне з діалектних назв Мороза в деяких білоруських і західно-російських говорах, міфічний персонаж, відомий в білоруському і українському Поліссі, уособлює зимову холоднечу, холод.

Зображувався у вигляді лисого діда невеликого зросту, з довгою сивою бородою. Ходить, згідно з повір'ям, босоніж, без шапки, в білому кожусі. У руці — залізна булава. Під Новий рік білоруси варили кутю, примовляючи «Зюзя на дворі — Кутя на столі». Щоб мороз не був лютим і не пошкодив озиму, першу ложку куті господар кидав Зюзі у вікно зі словами: «Мароз, хадзі куццю есці!».

Його подих — сильна холоднеча. Його сльози — бурульки. Іній — замерзлі слова. А волосся — снігові хмари. Взимку він бігає по полях, лісах, вулицями і стукає своєю булавою (посохом). Від цього стуку тріскучі морози сковують річки, струмки, калюжі льодами. А якщо він вдарить посохом (булавою) об кут хати — неодмінно колода трісне. З листопада по березень Мороз такий сильний, що навіть Сонце його боїться. Він дуже не любить тих, хто скаржиться на холоднечу, бадьорим ж і веселим дарує здорову тілесну силу і рум'янець. За фольклорним уявленням тріск дерев під час сильних морозів пояснюється тим, що Зюзя стукає по деревах.

Дослідник О.Лєвкієвская вважає, що Зюзя, як самостійний персонаж, є винаходом кабінетної міфології, який був невідомий язичникам.

Білоруський Зюзя має свою резиденцію у заповідній Біловезькій пущі. Біловезька резиденція — два різьблених тереми, височенна ялина, озера із казковими персонажами, ажурні перекидні містки, криниця-журавель. У казковій резиденції росте й найвища в Європі ялина. Її висота — 40 метрів, а вік — понад 120 років. Півтори тисячі вогнів загоряються на ній у переддень Нового року.

Що ближче Новий рік, то більше листів йому приходять. У грудні — біля семисот-восьмисот послань щодня. Всі вони зберігаються тут, у музеї дитячих листів, де Зюзя часом засиджується подовгу, перечитуючи рядки, які йому найбільше сподобалися.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

122
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.