Стоматологія
Друк на футболках і чашках

​Культурологічний проєкт «Парад новорічних героїв»: білоруський ЗЮЗЯ

​Культурологічний проєкт «Парад новорічних героїв»: білоруський ЗЮЗЯ

Зюзя (біл. Зюзя, Мароз, укр. Зюзя; простонародне діалектне слово, що означає «млява, п'яна, мокра людина») — одне з діалектних назв Мороза в деяких білоруських і західно-російських говорах, міфічний персонаж, відомий в білоруському і українському Поліссі, уособлює зимову холоднечу, холод.

Зображувався у вигляді лисого діда невеликого зросту, з довгою сивою бородою. Ходить, згідно з повір'ям, босоніж, без шапки, в білому кожусі. У руці — залізна булава. Під Новий рік білоруси варили кутю, примовляючи «Зюзя на дворі — Кутя на столі». Щоб мороз не був лютим і не пошкодив озиму, першу ложку куті господар кидав Зюзі у вікно зі словами: «Мароз, хадзі куццю есці!».

Його подих — сильна холоднеча. Його сльози — бурульки. Іній — замерзлі слова. А волосся — снігові хмари. Взимку він бігає по полях, лісах, вулицями і стукає своєю булавою (посохом). Від цього стуку тріскучі морози сковують річки, струмки, калюжі льодами. А якщо він вдарить посохом (булавою) об кут хати — неодмінно колода трісне. З листопада по березень Мороз такий сильний, що навіть Сонце його боїться. Він дуже не любить тих, хто скаржиться на холоднечу, бадьорим ж і веселим дарує здорову тілесну силу і рум'янець. За фольклорним уявленням тріск дерев під час сильних морозів пояснюється тим, що Зюзя стукає по деревах.

Дослідник О.Лєвкієвская вважає, що Зюзя, як самостійний персонаж, є винаходом кабінетної міфології, який був невідомий язичникам.

Білоруський Зюзя має свою резиденцію у заповідній Біловезькій пущі. Біловезька резиденція — два різьблених тереми, височенна ялина, озера із казковими персонажами, ажурні перекидні містки, криниця-журавель. У казковій резиденції росте й найвища в Європі ялина. Її висота — 40 метрів, а вік — понад 120 років. Півтори тисячі вогнів загоряються на ній у переддень Нового року.

Що ближче Новий рік, то більше листів йому приходять. У грудні — біля семисот-восьмисот послань щодня. Всі вони зберігаються тут, у музеї дитячих листів, де Зюзя часом засиджується подовгу, перечитуючи рядки, які йому найбільше сподобалися.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

7
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.