Стоматологія
Друк на футболках і чашках

​Культурологічний проєкт «Парад новорічних героїв»

​Культурологічний проєкт «Парад новорічних героїв»

У рамках культурологічного проєкту «Парад новорічних героїв» ми ознайомимо вас, шановні відвідувачі сайту, із різними героями новорічно-різдвяних свят різних країн світу.

Практично у кожній країні світу є свій добрий дідусь, який приносить подарунки на Новий рік. Давайте спробуємо ближче з ними познайомитися

Хто такий насправді Дід Мороз і навіщо йому Снігуронька

Образ Діда Мороза, як доброго новорічного персонажа, з'явився лише наприкінці 30-х років ХХ століття. Взяли його на заміну Святому Миколаю, забороненому після приходу до влади більшовиків у 1917 році.

Відразу після встановлення радянської влади більшовики оголосили справжню війну церкві, релігії та будь-яким іншим «пережиткам буржуазного минулого».

Ні Різдва, ні Нового року не відзначали аж до 1936 року. Лише тоді радянська влада вирішила дозволити святкувати Новий рік. Але, звісно, без будь-яких релігійних персонажів.

Таким чином на заміну героїв різдвяних вертепів — янголів, маленького Христа, східних царів та Святого Миколая — прийшли різноманітні лісові звірятка та Дід Мороз.

У 1937 році до Мороза приєдналася і Снігуронька. Але звідки взялися ці персонажі і чи завжди вони були добрими символами Нового року?

Виявляється, що зовсім навпаки. Дід Мороз був взятий із міфології давньослов'янських племен. Там справді був присутній повелитель зими та морозів, його називали по-різному: Тріскун, Студенець, Карачун, Зимник і, звичайно, Мороз.

Він поставав у образі велетенського злого діда, який виморожував людей разом із худобою та всіма їхніми припасами. Щоб задобрити Тріскуна-Мороза, для нього приносили жертву. У деяких племен — навіть людську. У лісі до дерева прив'язували юну дівчину. Якщо на ранок її знаходили замерзлу та ще й вкриту льодом чи снігом, це означало, що Мороз прийняв жертву, і люди переживуть зиму.

До речі, у 1873 році російський драматург Островський, вражений легендами про жертвоприношення дівчат, написав п'єсу «Снігуронька». У 1937 році образ цієї дівчини вирішили використати в Радянському Союзі при організації новорічних свят для дітей.

З плином історії жертви Морозові ставали менш кривавими. Замість них злого діда задобрювали вбитими тваринами. Прадавні слов'яни, як і багато інших народів, відзначали день зимового сонцестояння. Найдовша ніч співпадає з початком астрономічної зими. Саме у цей період починалися найбільші морози. Тож не дивно, що у своїх обрядах люди намагалися задобрити духів зими та морозів. А щойно день ставав довшим, вітали відроджене Сонце — Даждьбога. Одним з атрибутів святкування стала Коляда (образ сонця), тоді ж з'явилися і колядки — пісні, що прославляли народження бога Сонця.

З приходом християнства традиції зустрічі відродженого Сонця замінило Різдво Христа. Відповідно, змінилися й теми колядок — вони тепер присвячувалися саме народженню Спасителя.

На заміну злому Дідові Морозу прийшов добрий Святий Миколай. Цей персонаж більше не потребував пожертв, він не нищив людей морозами, єдине, що міг зробити — принести неслухняним дітям під подушку різки замість подарунків.

Та все ж відголоски страху перед Морозом-Тріскуном залишились і донині. У Різдвяний вечір, починаючи обрядову трапезу, господар дому насамперед виходить надвір з мискою куті, щоб пригостити Мороза.

— Морозе, Морозе, йди до нас вечеряти, — гукає у нічну темряву господар.

Мороз не відповідає, і тоді хазяїн дому ставить на порозі, чи на підвіконні миску з кутею, примовляючи:

— Не хочеш зараз іти, то не приходь і весною, бо будемо батогами бити!

Як бачимо, прості християни старих духів ніби вже не бояться, та все ж і не сваряться з ними, намагаючись жити в з ними в мирі. Що стосується офіційної церкви, то таких духів, як Тріскун-Мороз вона відносить до бісів, поклоніння яким вважається тяжким гріхом та єрессю.

Як відомо, комуністи дуже войовниче ставилися до релігій загалом та християнства зокрема. Вони знищували храми, розстрілювали та засилали у Сибір тисячі священиків. Будь-які релігійні традиції суворо заборонялися. Лише наприкінці 30-х, коли після кількох Голодоморів виникла потреба дати людям не лише хліб, але й видовища. Тому було дозволено святкувати Новий рік (хоча 1 січня ще довго залишалося робочим днем). Злого Діда Мороза було вирішено зробити добрим другом дітей на заміну Святому Миколаю. А принесена в жертву дівчина-Снігуронька оголошена онукою Мороза.

Деякі дослідники вважають, що святкувати Новий рік комуністи дозволили, аби хоч якось відволікти людей від страху перед масовими репресіями, які прокотилися по країні саме у 1937-38 роках.

Вплив Діда Морозапоширився на багато країн Східної Європи. Зокрема, на країни колишнього соціалістичного табору.

У 1999 роців Росії офіційною резиденцією Діда Мороза визнали Великий Устюг. 2003 рокуна території національного парку «Біловезька пуща» з'явилася резиденція білоруського Дзідо Мароза (Зюзя), але про нього трохи пізніше.

В Українів останні роки спостерігається падіння популярності Діда Мороза на користь Святого Миколая.

У рамках культурологічного проєкту «Парад новорічних героїв» ми ознайомимо вас шановні відвідувачі сайту, із різними героями новорічно-різдвяних свят різних країн світу.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

107
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.