Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Краєзнавство в системі роботи бібліотечних закладів Ізяславського району

Краєзнавство в системі роботи бібліотечних закладів Ізяславського району

У Плужному пройшов регіональний «круглий» стіл «Краєзнавство в системі роботи бібліотечних закладів Ізяславського району»

Здобута Україною незалежність і побудова суверенної держави обумовили реорганізацію бібліотечної діяльності, у тому числі і краєзнавчої. Виникли об'єктивні умови для відродження кращих традицій українського бібліотечного краєзнавства, значно підвищилась роль бібліотек у відновленні історичної пам'яті народу нашої держави, становленні його національної свідомості, вихованні гідності і справжнього патріотизму. Краєзнавча робота стала не декларованим, а насправді пріоритетним напрямом діяльності бібліотек регіонального рівня.

Нині, коли розвиток бібліотечної справи тісно пов'язаний з конкретною територією і відбиває особливості її демографічного, соціально-економічного і культурно-історичного розвитку, методичне забезпечення краєзнавчої діяльності набуває особливого значення. Показово, що одним із перших нормативних документів у бібліотечній справі незалежної України стало «Положення про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України», в якому знайшла реальне відображення сучасна концепція бібліотечного краєзнавства. Це дозволило поетапно вивчити сучасний стан краєзнавчих ресурсів бібліотек України – краєзнавчі фонди, видавничу діяльність, краєзнавчий довідково-бібліографічний апарат, існуючі краєзнавчі бази даних.

Питанню реалізації краєзнавчого аспекту роботи бібліотек був присвячений регіональний «круглий» стіл «Краєзнавство в системі роботи бібліотечних закладів Ізяславського району», який відбувся 23 березня поточного року в селі Плужне.

У роботі «круглого» столу взяли участь працівники сільських бібліотек та бібліотек закладів освіти населених пунктів північної частини Ізяславського району. Зібранняпройшло в рамках районних заходів із відзначення 95-річчя від часу утворення Ізяславського району.

Перша «теоретична» частина регіонального «круглого» столу «Краєзнавство в системі роботи бібліотечних закладів Ізяславського району» пройшла в приміщенні актового залу Плужненського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст., гімназія» ім.Р.Бортника.

Учасників заходу привітали завідувач сектору культури райдержадміністрації Марія Кучерук та завідувач сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації, член Національної спілки краєзнавців України Віктор Кучерук. Вони зокрема наголосили, що у сучасних умовах бібліотекарям необхідно відповідати вимогам часу і потребам громадян, бути корисними і цікавими населенню, стати більш відкритими і дружніми, запропонувати читачам нові послуги, подати нові ідеї громадській спільноті, залучити різні вікові категорії читачівдо співпраці заради самих же людей, незалежно від віку та видів занять. Зокрема було наголошено на тому, що традиційні форми краєзнавчої роботи бібліотек під впливом часу змінюються, стають більш яскравими і ефективними, наближеними до читачів і завжди проводяться за їх участю.

Із системою роботи Плужненського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст., гімназія» ім.Р.Бортника учасників «круглого» столу познайомила заступник директора закладу із наукової роботи Світлана Чишихіна.

Бібліограф Ізяславської центральної районної бібліотеки Тетяна Гайдашук представила учасникам зібрання систему роботи Ізяславської центральної районної бібліотеки із краєзнавчого напрямку. Зокрема вона розповіла про організацію краєзнавчої бібліотечної діяльності: формування краєзнавчого фонду; краєзнавчу інформаційну та бібліографічну діяльність; популяризацію краєзнавчих знань. Особливу увагу доповідачем було звернуто на краєзнавчий довідково-бібліографічний апарат бібліотеки, а саме на краєзнавчу картотеку, фонд довідкових і бібліографічних посібників, фонд виконаних краєзнавчих довідок. Також Тетяна Володимирівна коротко розповіла про масові заходи Ізяславської центральної районної бібліотеки, присвячені краєзнавчій тематиці.

Учасникам «круглого» столу Т.Гайдашук представила бібліографічний показчик «Видатні постаті Ізяславського району» і ознайомила присутніх із окремими його статтями. Далі з інформаціями про краєзнавчу роботу бібліотечних закладів та про окремі видатні постаті свого краю розповіли: завідувач бібліотеки Плужненського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст., гімназія» ім.Р.Бортника Світлана Ювковецька, завідувач Плужненською сільською бібліотекою ГалинаКалинюк, завідувач Борисівською сільською бібліотекою Світлана Никитюк, завідувач М'якотівською сільською бібліотекою Валентина Рудюк, завідуюча Кунівською сільською бібліотекою Ніна Сидоренко, завідувач Шекеринецькою сільською бібліотекою ЛюбовКовальчук. Із своїми роздумати щодо бачення сучасноїролі та місця сільської бібліотеки в питанні краєзнавчої роботи із читачами із присутніми на засіданні «круглого» столу поділився Плужненський сільський голова Віктор Максимчук. Кожен виступ учасників першої «теоретичної» частини «круглого»столу супроводжувався жвавим обговоренням.

У ході зібрання його учасники ознайомились із роботою бібліотеки Плужненського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст., гімназія» ім.Р.Бортника (бібліотекар Світлана Ювковецька), Плужненської сільської бібліотеки (бібліотекар Галина Калинюк), Плужненської сільської бібліотеки для дітей (бібліотекар Ірина Хеленюк) та бібліотечно-інформаційного центру "ІНТЕР" Плужненської загальноосвітньої школи-інтернат (завідувач Ніна Пономаренко).

Перебуваючи в селі Плужне, працівники бібліотечних закладів ознайомились із роботою спортивного-оздоровчого закладу «Епіцентр».

Такожв ході «круглого» столу відбулось знайомство із роботоюПлужненської санаторної школи-інтернат. Із діяльністю закладу його гостей ознайомив заступник директора закладу із виховної роботи Ростислав Конончук. Особливе зацікавлення у працівників бібліотекрайону викликали відвідини краєзнавчого музею «Спадщина» в Плужнянській загальноосвітній санаторній школі-інтернат І-ІІ ступенів (музей створено у 2009 році).

Підсумки «круглого» столу, які відбулися в приміщенні актового залу Плужнянської санаторної школи-інтернат, підвела директор Ізяславської центральної районної бібліотеки Ірина Кальніцька. Зокрема Ірина Євгенівна ознайомила присутніх із розробленими методичними рекомендаціями для бібліотечних працівників району щодо організації краєзнавчої роботи в бібліотеці. У них було наголошено на тому, що бібліотеки:виявляють та комплектують у фонд краєзнавчі документи про свій населений пункт, а також основні краєзнавчі видання про регіон та забезпечують їх постійне зберігання; збирають первинні джерела краєзнавчої інформації — літописи населених пунктів, підприємств та установ; спогади свідків історичних подій; фото- і відеодокументи тощо; відображають із максимальною повнотою відомості про краєзнавчі документи у довідково-бібліографічному апараті; створюють архів виконаних довідок краєзнавчої тематики, фактографічні картотеки з питань історії, культури, економіки, екології тощо; здійснюють бібліотечне і бібліографічне обслуговування з питань краєзнавства; беруть участь у формуванні системи краєзнавчих бібліографічних посібників: складають тематичні та персональні бібліографічні покажчики, списки видань і публікацій про свій населений пункт та видатних людей міста (села) тощо; популяризують документи про край, поширюють інформацію про його історичні, економічні, політичні, культурні та інші особливості; координують краєзнавчу діяльність своєї бібліотеки з іншими бібліотеками, навчальними та культурно-освітніми закладами, громадськими організаціями регіону; вивчають і впроваджують у свою практичну діяльність кращій досвід краєзнавчої роботи бібліотек.

За матеріалами Ізяславської центральної районної бібліотеки

67
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.