Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Корисні поради для українських біженців від війни у Німеччині

Корисні поради для українських біженців від війни у Німеччині

У кожній країні є власні правила поведінки та закони, тож знати їх та дотримуватися дуже важливо.

Кількість українців біженців від війни у Німеччині перевищила вже 218 тисяч людей. Люди втікають від бойових дій у надії знайти прихисток. Але важливо розуміти, що у кожній країні є власні правила поведінки та закони, які стосуються усіх, хто знаходиться на території такої країни. Багато українців, які опинилися у Німеччині, не знають мови і не знайомі з законами цієї країни. Тож ми зібрали трохи порад для українців щодо тих речей, які можуть згодитися в цій країні.

Поради щодо облаштування

Раніше сайт «Є» вже писав про те, що німецька залізниця звільнила українських біженців від сплати за проїзд у місцевих та міжміських поїздах, у тому числі у поїздах National Express. Безкоштовним для біженців є проїзд і у громадському транспорті у містах. Головне мати про собі посвідчення особи. Крім того, на вокзалах вас зустрічатимуть волонтери, після чого відведуть на базу Червоного Хреста, де українцям нададуть все необхідне: їжу, одяг, зарядні для телефонів, допоможуть з пошуком тимчасового житла.

Керівниця Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» Олена Розсказова, яка виїхала з Харкова до Берліну разом з донькою, розповідає, що зараз кількість місць для біженців від війни (саме так українців називають у цій країні) у великих містах, на кшталт Берліну або Гамбургу, вже обмежена. Тож для українців шукають тимчасове житло у невеликих містах.

За словами Розсказової, українцям, які приїхали до Німеччини, але не мають друзів у цій країні, варто шукати таких самих переселенців та гуртуватися. Багато для українців роблять у некомерційних організаціях та при церквах. Зокрема, допомагають з поселенням, роблять вітальні вечірки. Багато івентів для українців проходять у культурних центрах, тож, Розсказова радить шукати подібну інформацію. Наприклад, зараз у Берліні для українських переселенців є безкоштовним навіть, зоопарк.

Але потрібно дотримуватися й базових правил життя у Німеччині.

Захист довкілля

Так, щодо захисту довкілля. Обов’язково потрібно сортувати сміття. Брошури з докладними правилами є у волонтерів чи адміністрації міста. Також можна запитати у сусідів.

«Одразу про сортування сміття, бо сама не одразу розібралася: сині бачки – папір, картон; жовті бачки — упаковка, що помилково називається пластиком. Наприклад, консервні банки з металу теж йдуть у жовті. Коричневі баки для біовідходів. Червоні, чорні та зелені для іншого сміття», — підказує Олена.

Також правилами життя у Німеччині на своїй сторінці у Facebook подилася Оксана Бринецька, яка мешкає у Гамбургу. За її словами, пластикові пляшки зі знаком Pfand можна здати в магазинах, повернувши за них гроші на касі. Скляні пивні пляшки так само здаються, повертаючи їхню заставну вартість. Ще вона зауважує, що не можна кидати недопалки на вулиці.

Ще кілька порад від Бринецької: не годуйте птахів, у тому числі голубів та водоплавних – за це великий штраф, також не дозволяється лякати та ловити птахів.

У Німеччині немає безпритульних тварин, тому не гладьте тварин, які гуляють самі по собі. Вони мають господарів, і він десь недалеко. Ще не можна вбивати бджіл та ос. Навіть якщо в келих із пивом упала оса, її треба акуратно вийняти і відпустити. І це не жарт.

«Убита оса може коштувати 5 тисяч євро, а зруйноване осине гніздо – 50 тисяч євро. Для позбавлення від осиних гнізд є спеціальні служби», — пише Бринецька.

Крім того, без спеціального дозволу не можна рибалити. Щодо збору грибів, їх можна збирати, але не більше 1 кілограма на одну особу. Утім є окремі природоохоронні зони, де і це заборонено.

Грилити, розводити вогонь у парках можна лише у відведених місцях, у лісі – заборонено. Не можна рвати квіти з клумб.

Робота магазинів у Німеччині

Також варто нагадати, що час роботи магазинів у Німеччині, особливо у невеликих містах, набагато менший, ніж в Україні. У неділю вони закриті, як і у святкові дні. Тож потрібно планувати свої покупки заздалегідь.

Зверніть увагу, що ціни на товари можуть бути вказані за кг (kg) або за штуку (St), як деякі фрукти/овочі. У безкоштовних рекламних газетах та брошурах можна знайти купони та знижки, які дійсно працюють, вирізайте їх та користуйтеся. Німці дуже охоче використовують акції та заощаджують.

Олена Розсказова наголошує, що виплати та медичне страхування не залежить від отримання статусу біженця від війни. Але сам статус потрібний. Наприклад, будь-яка робота, включаючи самозайнятість чи ремісництво – лише після офіційного дозволу. Також без статусу не можна почати вчити німецьку мову. Курси платні і за вас хтось має розрахуватися.

Навчання та медицина

Для оформлення дитини для школи, Олені знадобився лише паспорт — свій та дитини.

«Щодо самого навчання. У Німеччині є так звані «велкоммен класи», де навчаються ті, хто починає вчити мову. Але якщо дитина володіє англійською та може читати німецькою, то її зарахують у звичайну школу.

Також потрібно запитувати, чи є у вашому місті класи українською мовою. Раніше таких у Німеччині не було. Але зараз починають організовувати, знаходити вчителів та робити українські класи з українською програмою. Адже українська програма більш складна, ніж німецька», — підкреслює Розсказова.

Крім того, важливо: якщо в Україні дитина навчалася в інклюзивному класі, то і в Німеччині її також зарахують до класу з інклюзією. Пам’ятайте, чиновникам, лікарям у Німеччині не можна давати жодних подарунків чи грошових подяк. Вчителям у школі також не потрібно нічого дарувати.

Щодо щеплень, то, за словами Розсказової, потрібно мати діючий сертифікат вакцинації проти COVID-19. У іншому випадку доведеться робити експрес-тести завжди, коли приходите у публічне місце. Крім того, дітям обов’язково потрібно мати щеплення проти кору.

Правила поведінки у побуті

Оксан Бринецька наголошує на правилах життя у суспільстві, які не варто порушувати.

Так, у Німеччині існує таке поняття, як тиха година (час): з 22:00 до 8:00 та 13:00 — 15:00, а також усю неділю. В цей час забороняється прати, свердлити, пилососити, стригти газони, викидати скло – тобто, не шуміти та не заважати сусідам навіть на вулицях біля будинків. Уточнити години тихого часу можна у орендодавця.

Комунальні послуги в Німеччині — одні з найдорожчих у світі, тому заощаджуйте ресурси: вигідніше тепліше одягатися, ніж сильно розігрівати батареї. Якщо вас приймають у своїй квартирі місцеві жителі, також заощаджуйте воду і електрику, тому що у такому разі комунальні платежі лягають на людей, що вас приймають.

Безпека

Майте на увазі, що не можна фотографувати людей, їх приватну власність, будинки та машини без їхньої згоди, а тим більше розміщувати у соцмережах. Ніколи не розміщуйте особисті дані або контакти німців у відкритому доступі. Видалить усі програми типу torrent: безкоштовне використання, а головне, роздача даних карається. Не заходьте у чужі двори, навіть якщо немає паркану.

За непристойні слова або жести легко отримати штраф: слово йолоп може коштувати 750 євро, Idiot – 1500 євро, показаний ворогу язик – 150 євро. Той, хто зважиться назвати людину недоумком, може позбутися волі на строк до одного року.

І Розсказова, і Бринецька наголошують, що не можна у Німеччині підписувати жодні папери, якщо ви не розумієте, що в них написане. Якщо не розумієте німецьку, то шукайте волонтерів, які вам перекладуть. Контракти продовжуються автоматично, а розірвати їх часто можна лише за кілька місяців до кінця контракту (K?ndigungsfrist).

Будьте пильні, шахраїв небагато, але все ж таки вони є, бережіть цінні речі.

За словами Розсказової, зараз активізувалися у Німеччині шахраї. Є випадки, коли приходять до тимчасових притулків або домівок, де мешкають біженці від війни та намагаються ошукати. Тож ні в якому разі не передавайте нікому свої документи. Будьте обачними.

Павло НОВИК

74
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.