Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Ізяславчани вшанували пам'ять жертв репресій 1937-38 років в Україні

Ізяславчани вшанували пам'ять жертв репресій 1937-38 років в Україні

Ізяславчани вшанували пам'ять жертв репресій 1937-38 років в Україні (ФОТО)

Відповідно до Указу Президента України, з метою привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії нашої держави, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства, щороку у третю неділю травня в Україні відзначається День пам'яті жертв політичних репресій.

Великий терор, або як його тоді називали — «Велика чистка», 1937 – 1938 рр. охопив весь Радянський Союз і була спрямована на знищення реальних та уявних ворогів Сталіна, вселення в усі верстви населення страху та почуття незахищеності, рабської залежності та покори «великому вождеві». Смертний вирок ставав звичайним явищем і не підлягав апеляції. У кращому разі, на «ворогів народу» чекав тривалий термін ув'язнення в сибірських концтаборах.

Наймасовіша за всю радянську епоху «чистка» від «ворогів народу», яку теоретично обґрунтував нарком НКВС Ніколай Єжов та особисто схвалив Сталін, розпочалася за наказом НКВС СРСР (№ 00447) 5 серпня 1937 року і мала тривати 4 місяці. Насправді ж вона тривала понад 15 місяців і була припинена постановою Політбюро ЦК ВКП(б) 15 листопада 1938 року. За оцінкою політичних оглядачів, які вивчали це питання, саме цей наказ документально оформив найкривавіший виток сталінського терору.

У ці дні ми вшановуємо пам'ять тих, хто 80 років тому був позбавленим життя вчас Великого терору.

За підрахунками органами НКВС на території України у зазначений період було заарештовано 279 тис. 126 осіб. Під дію наказу № 00447 підпадали «куркулі, інші антирадянські елементи, кримінальні злочинці». Протягом 1937 року особливо великих репресій зазнали селяни (71 тис. 452 особи), інтелігенція та службовці (68 тис. 087 осіб) і меншою мірою робітники (2 тис. 519 особи). Водночас почали посилюватися репресії проти військовослужбовців, зокрема проти червоноармійців, молодшого та керівного складу РСЧА, прикордонних загонів(всього 1 тис. 873 особи), співробітників НКВС (237 осіб). До так званої «вищої міри соціального захисту» (розстрілу) було засуджено 67 тис. 777 осіб.

Протягом 1938 року кількість репресованих вищезазначених категорій дещо зменшилась (але значно зросла питома вага вироків до вищої міри покарання): серед селян було заарештовано 41 тис. 344 особи, інтелігенції та службовців – 23 тис. 251 особу. Однак зросли репресії проти військових – 2 тис. 424 особи. Кількість засуджених співробітників НКВС УРСР становила 970 осіб. Загалом до вищої міри покарання було засуджено 55 тис. 646 осіб. На той час країну охопила хвиля «шпигуноманії» та розкриття різного виду «троцькістського підпілля», сіоністів.

З нагоди Дня пам'яті жертв політичний репресій на меморіалі жертвам голодоморівта політичних репресій в місті Ізяслав відбувся меморіальний захід. У заході із вшанування пам'яті жертв Великого терору 1937-1938 років взяли участь: перший заступник голови районної державної адміністрації Павло Ковальчук, голова районної ради Сергій Шлегель, секретар Ізяславської міської ради Наталія Попко, делегації трудових колективів установ, підприємств та організацій міста Ізяслав, учнівська молодь.

Присутні вшанували пам'ять жертв ВЕЛИКОГО ТЕРОРУ Хвилиною мовчання.

Благочинний храмів Ізяславського округу Хмельницької єпархії Української Православної Церкви Київський патріархат митрофорний протоієрей о. Володимир Ковальчук здійснив поминальну літію та звернувся із пастирським словом до учасників зібрання. Також до присутніх звернувся священик собору Різдва Христового (м.Ізяслав) Української Православної Церкви о.Олександр Філюк.

До учасників меморіального заходу звернувся перший заступник голови районної державної адміністрації Павло Ковальчук. Павло Павлович сказав: «Трагедія ВЕЛИКОГО ТЕРОРУ 1937-1938 років ніколи не повинна повторитися. Це наша історія. Ми не маємо права забувати, ми повинні пам'ятати, яку страшну трагедію довелось пережити нашому багатостраждальному українському народові на шляху до незалежності».

Представники влади району та міста, учасники зібрання поклали до Меморіалужертвам голодоморів та політичних репресій вінки та квіти.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

141
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.