Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Електронний підпис: для чого він потрібен і як його отримати

Електронний підпис: для чого він потрібен і як його отримати

Інструкція, як користуватися електронним підписом

Сучасні технології все більше змінюють наші уявлення про звичайні речі. Наприклад, альтернативою традиційному підпису від руки став електронний. Він має таку ж юридичну силу й ним можна завіряти документи онлайн. Ще кілька років тому могло здаватися, що він необхідний лише для підприємців. Однак нині все більше людей користуються цієї технологією, щоб швидше та зручніше отримати державні послуги. Наприклад, не виходячи з дому можна дізнатися свій трудовий стаж і навіть оформити пенсію.

Що таке електронний підпис?

Фактично електронний підпис — це зашифрований набір випадкових цифр. Він поміщається у файл, який називається ключем. Останній може зберігатися на вашому електронному носії, наприклад, флешці та сім-карті мобільного телефона. Є різні види електронних підписів. Нині в Україні переважно використовується кваліфікований електронний підпис. Його може отримати окремий громадянин, компанія чи іноземець. Ми зупинимося саме на використанні цієї технології фізичними особами.

Завірення документів за допомогою електронного підпису

Фактично електронний підпис необхідний для ідентифікації особи. Завдяки цьому людина може завіряти онлайн електронні документи. Наприклад, договір під час зміни постачальника газу. Для цього можна використати сайт Центрального засвідчувального органу. Там потрібно вибрати вкладку «Довірчі послуги», а у ній — пункт «Підписати документ». Далі вказати шлях до електронного ключа, ввести пароль, вигаданий під час формування електронного підпису, та натиснути «Зчитати». Опісля цього вже можете обрати електронний документ з текстом договору й натиснути «Підписати», а далі — «Зберегти». Таким чином отримаєте документ, завірений вашим електронним підписом.

Отримання державних послуг

Використання електронного підпису виходить далеко за межі підписання документів. Завдяки цій технології можна отримати цілу низку державних послуг, перелік яких продовжує розширюватися, і при цьому не потрібно кудись йти та стояти у черзі. Ілюстративним прикладом може бути портал електронних послуг Пенсійного фонду. На ньому можна оформити пенсію, дізнатися інформацію про свій трудовий стаж, надіслати заяву про перерахунок пенсії, записатися на прийом тощо. Фактично все це робиться у кілька кроків. Наприклад, для оформлення пенсії необхідно спершу зареєструватися на цьому порталі, заповнити анкету для призначення пенсії, до неї прикріпити необхідні документи, накласти електронний підпис і натиснути кнопку «Відправити». Опісля на ваш мобільний телефон надійде повідомлення, що ваші документи опрацьовують.

Як отримати електронний підпис?

Електронний підпис можна отримати у кваліфікованого надавача послуг. Це державні та приватні компанії, які мають дозвіл на таку діяльність. Серед них: інформаційно-довідковий департамент Державної податкової служби України, деякі банківські установи та мобільні оператори. Частина кваліфікованих надавачів послуг беруть за формування електронного підпису платню. Ми ж розкажемо про безоплатні способи.

Найперше можна завітати у місцеве відділення Державної податкової служби України. Із собою потрібно мати два примірники заповненої та підписаної Реєстраційної картки для фізичної особи встановленого зразка зі згодою на обробку персональних даних, копії паспорта та картки платника податків, завірену підписом власника. А також — флешку для розміщення ключа електронного підпису.

Найпростіший безоплатний спосіб запропонований клієнтам «ПриватБанку». Якщо фінансова установа вже має всі ваші персональні дані, електронний підпис можна отримати вдома. Для цього зайдіть на сайт «Приват24», у вкладці «Бізнес» оберіть пункт «Електронний цифровий підпис для фізичної особи». Опісля перевірки своїх особистих даних вигадайте надійний пароль (його потрібно запам’ятати чи записати й нікому не показувати) та введіть код, який вам надійшов на мобільний телефон. Далі на ваш комп’ютер автоматично буде завантажено ключ з електронним підписом. Якщо ж у людини немає комп’ютера, вона може прийти з флешкою у найближче відділення цього банку.

Також електронний підпис можна безоплатно отримати у свого мобільного оператора. Ця послуга називається «Mobile ID». В Україні поки що її надають «Київстар», «Водафон» і «Лайфсел». «Mobile ID» передбачає заміну старої сім-карти на нову без зміни телефонного номера. Цю послугу може отримати не лише власник смартфону, а й кнопкового мобільного телефону. Для цього потрібно прийти у найближчий центр обслуговування вашого мобільного оператора. Із собою необхідно мати заяву на реєстрацію сертифіката акредитованого центру сертифікації ключів, зразок якої можна знайти в інтернеті, оригінали паспорта громадянина України та облікової картки платника податків.

Термін дії електронного підпису

Як правило, електронний підпис надається на рік, тому його необхідно періодично поновлювати. Найкраще це робити до завершення терміну дії. В такому разі це можна зробити онлайн. Якщо ж у вас ще до завершення терміну дії електронного підпису змінилися паспортні дані (наприклад, прізвище), все ж доведеться вийти з дому. Це стосується навіть клієнтів «ПриватБанку», адже необхідно оновити інформацію про вас. Інакше може виникнути питання юридичної сили вашого електронного підпису.

Правила безпеки під час користування електронним підписом

Електронний підпис не варто зберігати на своєму комп’ютері, адже його можуть атакувати віруси. Краще використовувати флешку. Потрібно подбати, щоб вона не потрапила у чужі руки. Якщо ж флешка загубилася, необхідно якнайшвидше заблокувати електронний підпис. Для цього зверніться до кваліфікованого надавача електронних послуг, де ви його отримали.

Однак у відеороликах «Дія. Цифрова Освіта» зазначають, що звичайні флешки не є захищеними носіями інформації. Тому рекомендують надати перевагу захищеним носіям. Зокрема, токенам (наприклад, USB-пристрої «Алмаз-1К» і «Кристал-1К»), смарткартам і сім-картам «Mobile ID».

Також потрібно подбати про безпеку вашого пароля, який ви вигадуєте під час формування електронного підпису. Він має містити не менше восьми символів. У жодному разі не використовуйте паролі на зразок «12345678», «qwerty», тобто йдеться про набір послідовно розміщених клавіш, а також — дату свого народження, ім’я та прізвище, прості слова. Натомість надійний пароль має містити випадковий набір великих (О, А, К…) і маленьких (о, а, к…) літер, цифри та символи (№, @, !...). Вони повинні чергуватися між собою та не повторюватися. Пароль не можна нікому показувати.

Також варто пам’ятати й інші загальні правила комп’ютерної безпеки, щоб уникнути зараження вірусами. Найперше користуйтеся ліцензійними комп’ютерними програмами. Не підключайте флешки та диски сумнівного походження. Це ж правило стосується переходу за сумнівними гіперпосиланнями в інтернеті.

Сайт "Є"

140
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.