Стоматологія
Друк на футболках і чашках

​Довго щирими словами до людей промовлятиму я…

​Довго щирими словами до людей промовлятиму я…

Під таким девізом 22-26 лютого проходили заходи до 150-річчя від дня народження Лесі Українки у Плужненськомупрофесійному аграрному ліцеї (с.Хотень-1) під керівництвом викладачок української мови і літератури Лагоди У.С. та Синюк О.І.

Це було спілкування з далекою, але водночас такою близькою сучасному світові Людиною, Поетом, Жінкою.

Короткий біографічний нарис, який озвучила на загальноліцейній лінійці Яцюк М. (учениця 22 групи, староста літературного гуртка «Калинове гроно»), не залишив нікого байдужим. 42 роки життя, з яких 30- важка невиліковна хвороба, але не жалі, не голосіння виливалися на папір. Це ж до вас, молодих, насамперед, звернені через століття її слова: «Буду жити! Геть думи сумні!».

Поезію «Contraspemspero» («Без надії сподіваюсь!») проникливо прочитала для присутніх на лінійці Яцюк Маріанна.

Учні та працівники ліцею мали змогу переглянути запропоновані викладачками документальні фільми про життя та творчість Л.Українки, а саме: «Леся Українка», «Волинь унікальна.Колодяжне», «Таємниці та трагедії кохання Лесі Українки», «Феміністка, яку не всі розуміли…» (Ці та інші подібні матеріали пересилалися у вайбер групи ліцею з метою ширшого доступу до них).

Протягом тижня бажаючі мали можливість ознайомитись з виставкою, яка була оформлена у кабінеті української мови та літератури. Матеріали експозиції, безумовно, доповнили знання про поетесу. Умовно експонати були об’єднані у тематичні розділи: «Життя і твори Л.Українки», «Леся Українка і Поділля», «Творчі роботи учнів», «Зразки вишивки та одягу з Волині».

Зокрема, у розділі «Л.Українка і Поділля» були представлені газетні матеріали попередніх років: Анатолій Сваричевський» Друзі її ідей» (газета «Подільські вісті», 22 лютого 2001 року), Д.Гостинна «Леся і Полонне»(газета «Подільські вісті», 24 лютого 2006 року), Леонід Грозян «Побратим Лесі Українки» (газета «Зоря Надгориння», 9 грудня 2010 року). З цих публікацій учні дізналися, як доля Лесі Українки пов’язана з Поділлям.

Вперше спостерігала красу подільських краєвидів, їдучи потягом з Ковеля до Одеси влітку 1888 року. На основі вражень був створений цикл «Подорож до моря». Є тут про «Славути красної бори соснові і Случі рідної веселі береги». Третій вірш циклу – «Красо України, Подолля!». Цю поезію прочитала Дзісяк Діана (група 12) під час поетичного марафону.

Не один раз гостювала поетеса у Полонному, де жив її дядько Григорій Косач. Жителі Полонного у 1993 році встановили пам’ятник Лесі на головній вулиці міста, що названа іменем поетеси.

Відвідувачів виставки зацікавила інформація про Михайла Кривинюка – чоловіка молодшої Лесиної сестри Ольги. Він був родом із села Велика Гнійниця (нині Поліське). Як пишуть автори, Леся разом з матір’ю Оленою Пчілкою у 1904 році гостювала у Кривинюків у селі Велика Гнійниця та Двірці, де жила тітка Михайла Кривинюка.

Творчі роботи учнів – це реферати, стінні газети, письмові твори, малюнки–ілюстраії. Їх створили Богдяж М., Ягодка К., Дзісяк Д., Оверчук О., Лук’янчук О. та інші.

У розділі «Зразки вишивки та одягу з Волині» були представлені речі з нашого сімейного «музею»: дівочий одяг моєї мами(сорочки, костюм), наші з мамою вишивки на домотканому полотні, рушники, зроблені на ткацькому верстаті. Це для менеі моїх дітей дуже дорогі і щемливі спогади: про маму і тата, про нашу сім’ю, про дитинство, про мою родину, про чарівну Волинь, де синь озер і шум соснових борів…Про моє село, де я народилась і росла, що за 70 км від Лесиного Колодяжного.

Тому для мене Леся Українка – це таке рідне, зрозуміле, щире і прекрасне. Красу слова і велич духу поетеси я намагаюся завжди донести своїм учням.

«Хотіла б я піснею стати»,- зізнавалася в одній із поезій Леся Українка. І стала її поезія піснею вічною. Живе серед нас невмирущою Мавкою.

Багато улюблених поезій прозвучало під час читацького марафону, у якому брали участь учні та працівники ліцею. У поетичних перлинах Лесі читачі і слухачі знаходять відгук своїх думок та переживань.

Із щирим захопленням слухали пісні на слова поетеси: «Давня весна», «Як дитиною, бувало..», «Хотіла б я піснею стати», «Горить моє серце», «На зеленому горбочку», «Стояла я і слухала весну» у виконанні професійних співаків.

25 лютого був перегляд фільму «Лісова пісня»(1961р., студія імені О.Довженка ) та обговорення його в навчальних групах. Дія драми-феєрії захопила. Глядачі відчули себе частиною того світу, де йде нелегка боротьба за світле в душі людини.

«Не зневажай душі своєї цвіту», — це устами Мавки наша славна поетеса закликає людей не втрачати ні хвилини, ні секунди і жити у любові, злагоді з людьми, у гармонії з природою.

До тебе, юначе чи дівчино, промовляє щирими словами безсмертна Леся…

Лагода У.С., викладачка української мови і літератури Плужненськоголіцею

79
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.