Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Чому протест на російському ТБ може бути постановним

Чому протест на російському ТБ може бути постановним

Після російського вторгнення в Україну пропагандисти почали звільнятися з телеканалів.

Інцидент, який стався 14 березня в ефірі російського Першого каналу, набув чимало розголосу в Україні та за її межами. За спиною ведучої новин Катерини Андрєєвої з’явилася жінка з плакатом, на якому були написані антивоєнні гасла. Як виявилося, то була редакторка цього ж каналу Марина Овсяннікова.

Після цього в соцмережах було чимало думок з приводу вчинку Овсяннікової. Хтось називав її героїнею, а дехто піддав усе сумніву, називаючи появу редакторки пропагандистського каналу якщо не фейком, то спланованою постановкою.

«По-перше, чутки про те, що прямі ефіри на Першому каналі насправді є заздалегідь записаним матеріалом, ходять давно. Росія — держава з тотальною цензурою, тож допустити прокол під час трансляції її головного рупора (а саме ним і є Перший канал) складно, — йдеться в матріалі «НВ». — Підозри викликає і той факт, що перший запис випуску з Овсянніковою в мережі зроблено з телевізора. Досить складно уявити, що хтось записуватиме на камеру вечірній випуск новин. Ще цікавіше, що в Telegram-каналі Ксенії Собчак «Обережно, новини» з’явилося одразу кілька записів того, що відбувається з різних ракурсів, у тому числі, було записано закулісся, тобто момент, коли Овсяннікова бігла з плакатом до студії. Багатьох збентежив той факт, що редактор з листом А1 не здався підозрілим охороні Останкіно, але привернув увагу роззяв зі смартфонами».

А ось Сергій Дідковський, CEO PR/GR агентства GOLOVA, називав цю подію «інформаційною спецоперацією РФСР».

«Як професійні медійники, в 13 пунктах пояснюємо, чому це загалом погана новина і черговий акт гібридної війни РФ проти України», — написав він. Серед них: це сценарна робота; співвласником «Паслєднєва канала» є Костянтин Ернст, який хоче уникнути відповідальності перед світом за пропаганду; одразу з'явилися записи телеефіру, які начебто знімали глядачі. І запитав Дідковський: «Ви часто знімаєте телевізор на відео, особливо звичайні вечірні новини? Тобто, на її появу чекали».

Альона Романюк, яка до недавнього часу очолювала фактчекінговий проєкт «По той бік», також вважає це постановка і ще одна гілка московитської пропаганди. «Жінка з плакатом — ніяка не героїня. Вона продовжує робити те, що і робила — підтримувати кремль», — написала вона. «Це хороша і якісна постановка, яка рознеслася усіма соцмережами дуже швидко. Головне — зайшла в англомовний твітер і український фб. На росії визнали, що це війна — ага, точно. Там вирішили змістити акценти і розіграти карту оновлення. Ага, на першому каналі ходить жінка з плакатом і ніхто не запитав, що це. Вона вдягла намисто в колір українського і рос прапорів — і ніхто не помітив цього. Серйозно?», — дивується Романюк.

І в щирість відеозвернення Овсяннікової, яке та зробила до акції в ефірі вечірнього випуску новин, яке виклали потім у Telegram-каналі Ксенії Собчак, Альона Романюк не вірить.

«Що вона зробила? Вона змістила акценти. Нібито показуючи щире розкаянння, фактично зараз буде «мучєніцей». Принаймні такий образ їй ліпитимуть медіа — саме так працює роспропаганда. Замість руйнування українських міст російськими ракетами, вбивства мирних громадян і жахіть, які влаштувала російська армія в Україні, у твітері обговорюють ось цю постановку, — написала викривачка фейків. Нє всє рускіє адінакови, нє всє рускіє хотят войни, мой отєц укрАінєц (та ну редакторка новин центрального каналу не знає, як правильно наголошувати слова?) укрАінєц — чітка ознака росвкиду. У своєму відео вона розказує про братовбивчу війну і про братніє народи (згадуємо статтю путіна про адін народ) — старезний наратив руснявої пропаганди. Тому нічого героїчного там нема. Постановка, вкид і подальше просування пропагандистських наративів ворога».

«Історія «дєвушкі з плакатом» дуже показова і вкотре підтверджує одне із правил інформаційно-психологічного впливу: викликати необхідний емоційний стан, який заблокує раціональне сприйняття ситуації, — пише в своїй колонці на «Фактах» Лідія Смола, доктор політичних наук, політичний аналітик. — Емоційна хвиля підтримки не дала змоги раціонально сприйняти цю подію. Перформенс людини, яка багато років займалася пропагандою, був сприйнятий як подвиг. Хоча плакат не закликав глядачів до активного спротиву – вийти проти влади, яка знищує власну країну. Я вже не кажу про відео, де вона говорить про «помірітца братськім народам».

Кому потрібен цей скандал на Першому? «Насамперед, він може бути вигідним Костянтину Ернсту, його генеральному директору. Ціль більш ніж очевидна — показати ілюзію свободи слова на Першому каналі. Його давно звинувачують у тому, що всі ефіри виходять у записі, і інцидент 14 березня може бути спробою спростувати ці чутки, — йдеться в матеріалі «НВ». — Другий і теж ймовірний варіант — усе це покликане виправдати російське суспільство в очах усього світу. Не секрет, що росіяни стають ізгоями у цивілізованих країнах. Демарш Овсяннікової може створити ілюзію боротьби за свободу слова в країні, що давно перетворилася на деспотію. Користувачі мережі звертають увагу на те, що все це відверне увагу від трагедії в Україні. У нашій країні відбувається геноцид населення, що є головною темою для обговорення у всьому світі. Але вночі із 14 на 15 березня в інфополе увірвалася боротьба за свободу слова в особі редактора Першого каналу».

Звісно, кожен сприймає вчинок Овсяннікової по своєму. Суд оштрафував її за такий вчинок на 30 тисяч рублів. А вчора, 15 березня, як пише видання «Медуза», з федеральних телеканалів росії почали звільнятися журналісти. Утім, ті, хто багато років «промивав мізки» глядачам, пішли з телеканалів не після вчинку Овсяннікової. Але після того, як російські війська почали відкрито вбивати мешканців України. Та чи пішла Овсяннікова? Поки що немає такої інформації.

 Сайт "Є"

50
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.