Стоматологія
Друк на футболках і чашках

18 квітня –День пам'яток історії та культури

18 квітня –День пам'яток історії та культури

18 квітня –День пам'яток історії та культури

На підтримку ініціативи вчених архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'яток історії та культури Указом Президента України від 23 серпня 1999 року № 1062/99 встановлено в Україні відзначати щорічно 18 квітня День пам'яток історії та культури.

У період із 16 по 20 квітня пропонуємо відвідувачам сайту ряд матеріалів про окремі пам'ятки історії та культури, що пов'язані з Ізяславщиною.

Ікона «Чудо у Хонах» із села Щурівці

У колекції українського іконопису Національного художнього музею України у Києві нині зберігається ікона «Чудо у Хонах». Походить вона з Михайлівської (?) церквисела Щурівці Ізяславського району.На думку мистецтвознавців, написана була ікона в 60-х (1765 ?) роках XVIII століття.

Ікона має розміри 96х62 см,. написана вона надвох липових дошках товщиною 2,5 см, з'єднаних врізною шпугою.

В основу сюжету Щуровецької ікони покладено легендупро подію, що трапилася у поселенні Хоні, поблизу малоазійськогоміста Ієриполя, де була церква на честь Архістратига Михаїла. Вирішивши її знищити, язичники прокопали рів і спрямувалина церкву води найближчих рік. Паламар церквиАрхип у своїй молитві по допомогу до Архістратига Михаїла, якийударом посоха об камінь спрямувавпотік під скелі, врятувавши храм.

Зазвичай, на іконах із цим сюжетом зображають зловмисників із заступами в руках. А паламаря Архипаіконописці малювали в одязіченця. Та Щуровецька ікона особлива. На думку мистецтвознавців, на її задньому плані зображено не лише будівлюцеркви, яка була у XVIII столітті у Щурівцях, але й селянина, що замовив ікону, а можливо, й доклав чимало зусильі коштівдля побудови сільського Божого храму. Принаймні, вона є типовим врізцем реальних волинських храмів того часу. Вченісхильні вважати, що йцерква була збудована саме у той час. Ікона датована 1765 роком і за стилем написання відноситься до волинської школи. Подібне зображення Архістратига з тієї жмайстерні є на дияконських воротах (Острозький краєзнавчий музей), які датують кінцем 1730-х – початком 1740-х років.

До музею ікона потрапила у 1926 роціпісля етнографічноїекспедиції відомого етнографа, знавця духовних скарбів українського народу, організатора музейної справи, хранителя Першогодержавного музею ДанилаМихайловича Щербаківського (1877-1927), що, можливо, і врятувало її від знищення войовничими атеїстами. Ікона була реставрована протягом 1992-1993 років у майстерніНаціонального художнього музею реставратором ІриноюДемидчук-Демчук. На реставрацію ікона потрапила у досить доброму стані, без пошкоджень левкасів і фарбового шару. Тому головним завданням реставраторів було очиститиповерхневізабруднення, які накопичилисяза два століття, а також закріпити левкаси і фарбу лише у деяких місцях.

За матеріалами публікацій газети «Подільські вісті»,

ілюстративний матеріал з книги «Український іконопис ХІІ-ХІХ ст. з колекції НХМУ»

115
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.