Стоматологія
Друк на футболках і чашках

16 травня – День вишиванки

16 травня – День вишиванки

День вишиванки українці традиційно відзначають у третій четвер травня.

Основна мета свята — збереження українських національних цінностей та їх популяризація. День вишиванки з'явився у 2006 році з ініціативи студентки Чернівецького національного університету Лесі Воронюк. Вона запропонувала студентам у певний день всім разом одягати вишиті сорочки. А з 2010 року свято набуло популярності серед усього українського народу і не тільки.

У цей день прийнято приходити до школи і на роботу у вишитих блузах і сорочках, зробити фото та виставити у соціальні мережі із хештегом #деньвишиванки.

Ті, хто приходить між люди у такому одязі, в такий спосіб демонструють свою приналежність до українського народу та в мирний спосіб вшановують красу етнічного одягу. Люди у вишиванках – виразники громадянської позиції. Вони демонструють культурну освіченість та духовну свідомість. А той, хто ще не має власної вишиванки, якраз знаходить нагоду подумати про те, щоб її придбати найближчим часом.

Історія вишиванки

Коли саме історія вишиванки бере початок, достовірно не відомо. Дані археологічних розкопок і свідчення мандрівників і літописців підтверджують, що вишивання як вид мистецтва в Україні існує з часів енеоліту. Вишивкою, за свідченням Геродота, був прикрашений одяг скіфів. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VI століттям, вказують на подібність одягу і вишивки українського народного костюма середньовіччя і нового часу. На жаль, пам'ятники української вишивки збереглися тільки за останні кілька століть.

Особливе ставлення нашими предками до вишиванки пояснювалось не лише тим, що вона відрізнялась неймовірною красою, а й тим, що вона була оберегом людини, яка захищала від нечистої сили та бід.

Вишиванка зроблена руками люблячої матері або дівчини, наділяла неймовірним приливом бадьорості та енергії. Не дарма, перед весіллям, наречена повинна була вишити сорочки своєму коханому та майбутнім батькам. Хоча весільна сорочка і надягалась лише раз в житті, але береглася вона до останніх днів.

Орнаменти, візерунки, гама кольорів суттєво відрізнялись локально. Для кожного регіону України були характерні свої певні особливості вишивання сорочок. Геометричні орнаменти, наприклад, притаманні всім видам народного мистецтва і всій слов`янській міфології. В основі рослинного орнаменту лежить культ поклоніння природі, рослині. На зооморфних вишивках зображуються тотемічні й солярні тварини, а також звірі, що позначають три яруси «дерева життя» .

Модні тренди у вишиванках 2019

Цьогоріч головним трендом є вишиванки з гумкою посеред рукава. Також яскрава палітра: вишиванки зеленого, бордового, рожевого кольорів.

Що символізують кольори вишиванок

  • -білий колір — символ невинності та оберіг від нещастя.
  • -червоний — символізує любов до людини, життя, енергію сонця, радість.
  • -чорний колір — багатство і добробут.
  • -зелений — жіночий колір.
  • -синій колір — символ неба і води, звільнення від недуг і душевний спокій.
  • -золотий або жовтий — символ меду і пшениці, добробуту, достатку, багатства і радості.

Отже, варто підтримувати та шанувати традиції українського народу, аби весь світ знав, що ми – єдині.


Наталія Поплавська

101
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.