Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Євген Грицяк – це персоніфікація незламності духу

Євген Грицяк – це персоніфікація незламності духу

До 25-річчя незалежності України: ЛЮДИ СВОБОДИ

Євген Грицяк – це персоніфікація незламності духу

9 серпня виповнилося 90 років лідерові Норильського повстання Євгенові Грицяку.
Норильське повстання в Горлазі 1953 року було першим масштабним спротивом комуністичній тоталітарній системі у таборах ГУЛАГу. В серці репресивної машини політичні в'язні вимагали дотримання прав людини. Публікуємо фрагмент матеріалу, який газета «День» підготувала до ювілею Євгена Грицяка.
«Треба розуміти, що перспектива майбутнього України на 20-30 років уперед залежатиме від нинішнього 2016 року. Як себе поведе влада, чи продемонструє готовність відстоювати свої принципи та стандарти, передовсім, у протистоянні з РФ, — від цього залежить майбутнє на десятиріччя. Головне — не боятися», – сказав Євген Степанович у коментарі виданню.
«Я називаю Норильське повстання класичним вибухом історії, тому що його можна відчувати по-різному, відкривати нові грані. Так, спочатку я був вражений, що у таборах ГУЛАГу у нестерпних умовах життя люди зважилися на спротив, потім запитав себе: у кого вистачило духу? Виявилося, що 70% повсталих були українцями. І нарешті відкрив для себе велику постать Євгена Грицяка», – говорить режисер, автор циклу фільмів «Загадка Норильського повстання» Михайло Ткачук й закликає назвати одну з вулиць на честь тих подій.
«Норильське повстання — невід'ємна частина ланцюга українського спротиву, – продовжує режисер. – Видатний волинянин Євген Сверстюк розповідав, що і для шістдесятників це повстання було мотивуючим прикладом: «Коли нас запихали у табори, ми згадували Норильськ і трималися, адже там умови були незрівнянно гіршими, а люди зважилися на супротив»».
Голова правління Східноєвропейського інституту розвитку Мрідула Гош говорить, що для неї Євген Грицяк – це персоніфікація незламності духу: «Приклад і постать Євгена Грицяка як ніколи актуальна, коли Україна перебуває на критичному етапі розвитку її державності, коли по-новому переглядається минуле, оприлюднюють архівні факти про систематичне знищення українського народу і державності, коли сьогодні, через втрату тисяч життів, Україна глибоко осмислює цінний досвід боротьби за права і свободу попередніх поколінь. Його треба не просто пам'ятати і нагороджувати, а треба вивчати, аналізувати як одну з феноменальних історичних постатей, які творили історію України ХХ сторіччя.
Справжня незалежність — це не мілітарна перевага, а духовне, інтелектуальне і культурне відродження. Він пережив багато. Мужньо пережив цинічне повторне ув'язнення, численні знущання і приниження. Знаходив сили закінчити формальну середню освіту, але для світу він зробив велику справу. Не маючи поруч великої кількості йога-студій, аксесуарів та інших предметів для йоги, він опанував складні вправи пранаями самостійно для лікування свого жахливого стану здоров'я і зміцнив його. І тут не закінчується його боротьба. Він інтелектуально і духовно розвивається, вивчає англійську мову у колонії і так володів нею, щоб читати і перекладати найвідомішу літературу з йоги – «Автобіографію Йога» Парамаганси Йогананди. Книга була видана 2015 року у США. Прикро, що в Україні її немає у продажу. А треба було б.
Прикладом свого життя Євген Степанович довів, що українці здатні подолати страх. Вони можуть опиратися і з розумінням застосовувати мирні, ненасильницькі методи боротьби за права людини, всупереч кремлівській пропаганді про фашизм. Причому до ненасильницької філософії він ставиться з мудрістю, а не фанатизмом».
Євген Грицяк написав книгу спогадів про Норильське повстання „Норильське повстання. Спогади й документи».

За матеріалами сайт Українського інституту

національної пам'яті www.memory.gov.ua

66
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.