Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Праведники народів світу з Ізяславщини

Праведники народів світу з Ізяславщини

До 75-річчя трагедії Бабиного Яру

Праведники народів світу з Ізяславщини

Финкель (Якубовская) Марія

Кроповенский Михайло

Свешникова Євгенія

Марія Финкель (уроджена Якубовская) з двома маленькими дітьми мешкала в місті Ізяслав. Її чоловік, єврей Яків Финкель, воював на фронті, а його брат Соломон разом із сім'єю залишалися в Ізяславі.

Місто було окуповане німцями 5 липня 1941 року. У серпні того ж року перші декілька сотень євреїв було убито, а інші поміщені в гетто, утворене в старій частині міста. Марія Финкель і її діти залишалися у своємубудинку, і сусіди не донесли на них.

9 вересня 1942 року в ході останньої Акції німці знищили більшість євреїв, що залишалися в місті, і серед них Соломона Финкеля і його сім'ю. З усієї сім'ї врятувалася тільки чотирнадцятирічна дочка Соломона Софія, якій вдалося вибратися живою з розстрільного рову. Вона відразу побігла до будинку своєї тітки.

Марія з готовністю прийняла дівчинку і декілька днів ховала її від сусідів. Оскільки будинок Марії Финкель був не самим надійним притулком, тому вона помістила Софію у сусідньому будинку, у якому жив Михайло Кроповенский, а також його заміжня сестра Євгенія Свешникова з маленьким сином.

З кінця 1942 і аж до осені 1943 роки єврейська дівчинка ховалася по черзі — то на горищі цього будинку, то в льосі, то в сараї, а іноді на деякий час поверталася до Марії Финкель.

У вересні 1943 року Михайло Кроповенский вийшов на зв'язок з радянськими партизанами, і разом з Софією вони пішли в ліс і вступили в партизанський загін Музальова, у складі якого воювали аж до звільнення території у березні 1944 року.

Після війни Софія оселилася в сусідньому містечку Шепетовка і підтримувала зв'язок зі своїми рятівниками.

23 березня 1995 року Яд Вашем удостоїв Марію Финкель (уроджену Якубовскую), а також Михайла Кроповенского і Євгенію Свешникову почесним званням «Праведник народів світу».

Довідка:

Яд Вашем(івр. יד ושם‎, також Яд ва-Шем; Голокосту Мученикам і Героям Пам'ять і Шана) — офіційний меморіал в Єрусалимі (Ізраїль), присвячений жертвам Голокосту і заснований 1953 року відповідно до закону, ухваленого Кнесетом.

Є біблійна версія походження назви «Я їм дам у Своїм домі та в мурах Своїх місце і ймення (Яд Вашем), що краще воно за синів та дочок, Я дам йому вічне ім'я, яке не понищиться!» ( Ісайя, розділ 56, вірш 5).

«Яд Вашем» розташований біля підніжжя пагорба Герцль на Пагорбі Пам'яті в західній частині в Єрусалимі.

Розмір комплексу — 180 000 м².

Складається з Музею історії Голокосту, меморіальних пам'ятників (таких як Дитячий меморіал та Зала Пам'яті), Музей мистецтва Голокосту, скульптури, пам'ятні знаки просто неба, синагога, архів, дослідний інститут, бібліотека, видавничий дім та навчальний центр, Міжнародна школа вивчення Голокосту.

Неєвреї, які рятували євреїв під час Голокосту, ризикуючи життям, отримують відзнаку «Яд Вашем» — «Праведники народів світу».

За матеріалами сайту db.yadvashem.org

101
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.