Стоматологія
Друк на футболках і чашках

Філолог і громадський діяч Павло Житецький

Філолог і громадський діяч Павло Житецький

Ювілеї та пам'ятні дати 2017 року

Філолог і громадський діяч Павло Житецький
(до 180-річчя від дня народження)

Павло Гнатович Житецький (1837 – 1911) народився 4 січня 1837 р. в Кременчуці. Навчався в Київській духовній академії (1857—1860 рр.), на історико-філологічному факультеті Київського університету (1860—1864 рр.). Потім викладав у навчальних закладах Кам'янця-Подільського (з 1865 р.) та Києва — у Колегії Павла Галагана (1874—1893 рр., з перервою в 1880—1882 рр., коли працював приват-доцентом Петербурзького університету).

Був активним учасником українського національно-культурного руху, одним із фундаторів Київської громади (з 1861 р.). Брав участь у фольклорно-етнографічних експедиціях, в організації недільних шкіл. Виступав за викладання навчання предметів українською мовою, наголошуючи на важливому значенні рідної мови для розвитку нації. З цього приводу опублікував у 1862 р. статтю «Русский патриотизм» в журналі «Основа». П.Г.Житецький — перший історик української літературної мови, автор наукових досліджень і публікацій про українські писемні пам'ятки, зокрема Пересопницьке Євангеліє, «Енеїду» І.Котляревського, народні думи та ін.

Він зробив значний внесок у розробку принципів і критеріїв українського правопису. Працював над питаннями взаємозв'язку слов'янських мов, загального мовознавства й літературознавства.

У розвідці «Опис Пересопницького рукопису XVI ст.» (1876) Павло Житецький розкрив мовні та палеографічні особливості Двірецько-Пересопницького Євангелія і виявив у її тексті багато рис живого народного мовлення, показавши велике значення її для вивчення історії української літературної мови.

Вчений брав діяльну участь у роботі історичних і краєзнавчих товариств, був одним із засновників Південно-Західного відділу Російського географічного товариства (1873 р.), Українського наукового товариства в Києві (1907 р.), дійсним членом Історичного товариства Нестора -літописця, Наукового товариства імені Шевченка; активно співпрацював із часописом «Киевская Старина», зокрема, над підготовкою словника української мови. П.Г.Житецький лінгвістично обґрунтував концепцію безперервного розвитку українського народу, його мови і традиційної культури з часів Київської Русі.

152
RSS
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...
Друк флаєрів, візиток. Банери, наклейки. Бланки. Печатки та штампи. Тел.: 096 783 27 71.